fbpx
uk
Індекс Біг Мака

Що таке індекс Біг Мака і як його розраховують

Індекс Біг Мака грунтується на понятті паритету купівельної спроможності, і звужує його до розгляду всього однієї одиниці – гамбургера з McDonald’s. Ідея полягає в тому, що взявши ціну Біг Мака в різних країнах і порівнявши її з його ціною в доларах США, ми зможемо визначити реальні обмінні курси валют по відношенню до долара.

Цей індекс був запропонований журналом The Economist в 1986 році, в якості простої і зрозумілої міри паритету купівельної спроможності. Але з тих пір він став своєрідним стандартом обчислення неузгодженості валют, і тепер його показники вираховуються щорічно.

Якщо теорія паритету купівельної спроможності правильна, то вартість Біг Мака в усіх країнах повинна бути однакова. Якщо ж знаходяться невідповідності, то теорія передбачає, що ринок сам себе коректує, і ціна повинна коливатися в межах однієї і тієї ж позначки.

Ідея використання бургера для економічних розрахунків стала дуже популярною і стала називатися «бургономікою». Наприклад, UBS Wealth Management і Рада муніципалітетів і регіонів Європи, використовують цей показник, щоб зрозуміти, скільки часу середньостатистичний працівник з мінімальною заробітною платою повинен пропрацювати, щоб дозволити купити собі Біг Мак.

Як розраховується індекс Біг Мака?

Щоб обчислити індекс Біг Мака, вам необхідно розділити його вартість в цікавій для вас країні (в валюті цієї країни) на його вартість в доларах США, так ви отримаєте теоретичний обмінний курс. Далі можна порівняти його з офіційним курсом обміну і визначити переоцінена чи недооцінена ця валюта до долара.

Бургерономіка: країни з найвищою і найнижчою вартістю БігМака

Припустимо в Великобританії Біг Мак коштує 3.19 фунтів стерлінгів, а в США – 5.51 долара, якщо ви розділите вартість гамбургера в Британії на вартість в США, то отримаєте коефіцієнт 0.58. Якщо ж ви порівняйте його з офіційним курсом, який на час написання статті дорівнював 0.78, то зрозумієте, що фунт недооцінений на 24.6% (різниця між двома коефіцієнтами).

Країни, де вартість Біг Мака найменша:

1. Україна – 1.64 доларів США

2. Єгипет – 1.93 доларів США

3. Малайзія – 2.28 доларів США

4. Росія – 2.29 доларів США

5. Тайвань – 2.33 долара США.

У Латинській Америці, країна, де Біг Мак коштує найдешевше, це Мексика. Його ціна тут 2.57 доларів США, це означає, що саме тут найбільш недооцінена валюта. Одна з небагатьох країн, де його вартість еквівалентна ціні в США, – це Канада. Різниця в сумах – всього кілька центів.

Країни, де вартість Біг Мака найвища:

1. Швейцарія – 6.57 доларів США

2. Швеція – 5.83 доларів США

3. США – 5.51 доларів США

4. Норвегія – 5.22 доларів США

5. Канада – 5.08 долара США.

Також індекс Біг Мака допомагає розрахувати кількість робочих годин, які людина повинна витратити, щоб заробити суму еквівалентну вартості одного Біг Мака (в місцевій валюті). Це застосування індексу дозволяє зрозуміти, який середній дохід і паритет купівельної спроможності характерний для тієї чи іншої країни в порівнянні з США.

З цієї точки зору лідирує Гонконг, тому що в цій країні потрібно всього 8.6 хвилин, щоб заробити на гамбургер. Далі йдуть Люксембург, Швейцарія і США, де потрібно 10-11 хвилин, щоб заробити цю суму.

З іншої сторони спектра – Кенія, тут, щоб заробити на цей бургер з McDonald’s, потрібно пропрацювати найбільше часу – в середньому 172,6 хвилин. Далі в списку – Філіппіни, Мексика, Індонезія і Єгипет.

Редакція
Редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий