fbpx
Фінансові піраміди

“МММ” і компанія: наймасштабніші фінансові піраміди в історії

Незважаючи на те, що багатьом відома історія МММ та інших фінансових пірамід, люди продовжують вірити в обіцянки рекордної прибутковості капіталовкладень від організаторів таких товариств.

Давайте згадаємо, чим займалася не тільки МММ, але й інші подібні масштабні фінансові піраміди в історії людства, які залучали величезну кількість людей, що хотіли швидко збагатитися без особливих зусиль. Бо чим все закінчилося, ми й так знаємо.

«Система Ло»

Система Ло - перша фінансова піраміда в історії

Першою в Європі фінансовою пірамідою вважається система, створена шотландським економістом Джоном Ло у 1716-1720 роках у Франції. Ло з дитинства відрізнявся бажанням жити не як всі, для чого були потрібні чималі гроші.

Спочатку він намагався грати в карти, але прибутку це йому так і не принесло. Потім у Джона з’явилася ідея створювати гроші в фінансово-кредитних установах, а не в золотих або срібних рудниках, і він запропонував замінити металеві монети на паперові гроші. Коли Ло переїхав до Франції, регент короля герцог Орлеанський підтримав його ідею заснувати банк, що випускав банкноти, які забезпечені скарбницею і земельними угіддями.

Але на цьому геній-фінансист не зупинився. У 1717 році почала свою роботу «Місісіпська компанія», або «Західна компанія». Завдяки своїй славі і вмінню маніпулювати думками людей, Ло зміг підняти небувалий попит на акції компанії, яка займалася невідомо чим.

Ажіотаж був як серед купців, так і серед простих людей. Але коли з’ясувалося, що ніякої суттєвої діяльності «Західна компанія» не веде і реального прибутку не приносить, власники акцій почали масового від них позбавлятися. «Система Ло» обвалилася, а її творець втік до Італії.

«Схема Понці»

Фінансова піраміда Чарльза Понці

У США фінансові піраміди з’явилися лише через дві сотні років. У 1919 першу з них створив італійський емігрант Чарльз Понці. Як і Джон Ло, Понці завжди хотів стати багатим і успішним, і врешті-решт придумав схему заробітку за рахунок залучення грошей від інших людей.

Одного разу Чарльз написав лист в одну іспанську компанію з пропозицією випускати міжнародний журнал. Відповідь йому прийшла дуже швидко, а в конверт були вкладені міжнародні купони, які можна було обміняти на марки для зворотного листи. Найважливішою деталлю був обмінний курс купонів: в Іспанії за один купон давали одну марку, а ось в США – шість. Це і наштовхнуло Понці на ідею створення компанії-піраміди.

У проплачених статтях в пресі італійський підприємець пропонував людям купувати акції його компанії, нібито займається купівлею-продажем товарів по всьому світу, і отримувати нечувану прибуток – 150% від вкладеної суми через 45 днів. Дуже швидко на обіцянки «купилися» як чиновники, так і звичайні громадяни. Таким чином, виплати вкладникам компанії здійснювалися за рахунок грошей нових учасників.

Але, як і всі піраміди, «Схема Понці» завалилася дуже швидко. Приятель Чарльза, у якого той позичив гроші на початку своєї діяльності, подав до суду на Понці. В результаті всі його рахунки були заморожені, вкладники не дорахувалися 2 мільйонів доларів, а автора простої і «прибуткової» схеми засудили до 5 років в’язниці.

Мурашині ферми Ван Фена

Фінансова піраміда з мурашиними фермами в Китаї

У 1999 році китайський підприємець Ван Фен придумав оригінальний спосіб заробітку. Він запропонував усім бажаючим стати інвесторами в його компанії. За $1500 вкладники отримували коробку з «спеціальними» мурахами, які потрібно було вирощувати за особливою секретної схемою протягом 90 днів.

Ван Фен запевняв, що мурахи використовувалися для виготовлення ліків. Насправді, звичайно ж, це було не так. Кожні 14 місяців вкладники компанії отримували 450 доларів, що відповідало річній прибутковості в розмірі 32%.

Мільйони людей протягом двох років вносили свої гроші, що дозволило китайському аферистові зібрати суму понад 2 мільярдів доларів. Сам Ван Фен став дуже поважним бізнесменом в Китаї, його номінували на різні премії і нагороди. Але вже незабаром піраміда впала, а Ван Фена засудили до смертної кари.

Акції Лу Перлмана

Схема Лу Перлмана

Ім’я Лу Перлман не всім відоме. Але назви створених ним музичних груп, таких як Backstreet Boys і NSync, чули багато. Однак точно не всі знають про фінансові афери, які здійснював Перлман.

У 1981 році Лу створив декілька фіктивних компаній, які існували тільки на папері і ніякої діяльності не вели. Далі він випустив акції цих компаній і розмістив їх на біржі. Зацікавлені «зростанням прибутку», про який Перлман постійно повідомляв у публікованих звітах, багато приватних осіб і навіть великі фінансові компанії почали купувати акції Лу Перлман.

Схема протрималася цілих 20 років, але врешті шахрайство викрили. Лу засудили до штрафу в 1 мільйон доларів і 25 років в’язниці, а власники акцій його фіктивних компаній втратили близько 300 млн доларів.

«МММ»

Мавроді і МММ

Це найбільша фінансова піраміда в країнах СНД. Організоване Сергієм Мавроді спільно з дружиною і братом в 1989 році, підприємство обіцяло рекордну прибутковість в розмірі до 1000% річних. Девізом фірми було гасло «Завтра дорожче, ніж сьогодні».

З огляду на важкі часи в економіці і низьку фінансову грамотність людей, піраміда «МММ» залучила, за різними оцінками, від 10 до 15 млн осіб. Сама піраміда проіснувала понад 5 років. Її автор заробив за цей період близько 2 мільярдів (!) доларів. Коли в 1997 році «МММ» була визнана банкрутом, мільйони вкладників втратили всі свої гроші. Після арешту Мавроді з його офісу було вивезено кілька вантажівок, повністю забитих грошима. Тільки один їх перерахунок зайняв близько місяця.

У 2003 році він був засуджений в Росії за шахрайство у особливо великих розмірах, і засуджений до 4,5 років в’язниці. Тим не менш, це не завадило Мавроді в 2011 і 2012 роках знову залучати людей в піраміду. А в 2016 році новий проект Сергія Мавроді під назвою «МММ Глобал» пропонував робити вклади в криптовалюту Bitcoin під високі відсотки. Але, на щастя, вони не стали такими популярними, як МММ в 90-х роках.

Найбільша піраміда Бернарда Медоффа

Бернард Медофф і найбільші фінансова піраміда в історії

Ця піраміда, за оцінками деяких фахівців, є найбільшою в історії фінансовою аферою. Кількість потерпілих нараховує 3 мільйони людей і декілька сотень організацій. Збиток оцінюється в сумі близько 64,8 млрд доларів.

Автор цієї схеми Бернард Медофф, на відміну від інших фінансових махінаторів, обіцяв усім вкладникам створеного ним інвестиційного фонду «Madoff Investment Securities» невеликий, але стабільний прибуток. Прибутковість в розмірі 12-13% річних переконала багато великих компаній, знаменитих людей і чиновників вкладати кошти в компанію. В результаті, кількість вкладників перевищила 3 ​​мільйони, а сума залучених грошей склала мільярди доларів.

Фонд проіснував 15 років, поки в 2008 році ряд великих компаній не звернулися до Медоффа з проханням повернути їхні кошти і відсотки (їх набігло близько 7 млрд. доларів). Таку суму, звичайно ж, фонд виплатити не зміг. Фінансова піраміда впала. 

Як з’ясувалося в ході слідства, фонд Медоффа заборгував своїм клієнтам близько 65 мільярдів доларів. Автор схеми (якого, до речі, здали його власні сини), отримав 150 років тюремного ув’язнення.

Джерело: psm7.com

Дорога редакція
Дорога редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий

Pin It on Pinterest