fbpx
uk
Хто такі фрілансери

Фріланс в Україні: з чого почати і як успішно заробляти на цьому гроші

Робота у віддаленому форматі давно вже не є якоюсь новинкою, але саме неочікуваний карантин зробив такий формат надзвичайно затребуваним практично для всіх. Основних варіанти реалізації віддаленої роботи на практиці є два: класичне працевлаштування в одній компанії, просто замість офісу, працювати можна з дому, і фріланс.

В цій статті я постараюся коротко і максимально зрозуміло, розглянути особливості саме другого варіанту.

Трохи матчастини: що таке фріланс, його плюси і мінуси

Фрілансер – це по суті вільний художник. Людина яка може вести одразу декілька проектів для різних замовників, і практично завжди комунікація і організація роботи здійснюється в режимі онлайн.

Почати роботу на фрілансі може будь-хто і будь-коли, для цього не потрібно оформлюватися як ФОП. Однак, якщо це стане вашим основним заняттям, то реєстрація в якості підприємця, безумовно буде необхідною.

Основна умова для того, щоб стати фрілансером: ви повинні вміти надавати якісь послуги, які можна запропонувати іншим людям через інтернет. Для цього не потрібно бути суперпрофесіоналом, навіть на роботу початківців завжди є попит. Крутими спеціалістами не народжуються, професіоналом своєї справи ви зможете стати в лише з досвідом і практикою.

Безумовні плюси фрілансу наступні:

 • можливість працювати не тільки з дому, а й з будь-якого місця де є інтернет;
 • вільне планування власного часу – ви сам собі шеф;
 • можливість організувати собі ідеальне робоче місце;
 • хороший баланс між роботою і особистим життям;
 • можливість самостійно вибирати проекти, відмовляючись від тих, які вам з тих чи інших причин нецікаві.

Мінуси у фрілансу теж є:

 • мінливий, нестабільний дохід;
 • відсутність соціальних гарантій (відпустка, лікарняні і т. д.);
 • шукати клієнтів і організовувати всі процеси роботи, необхідно самому;
 • кар’єрного росту як такого немає, можливий лише ріст в плані доходу;
 • завжди є ризик зіткнутися з шахраями і не отримати оплати за свою роботу;
 • декому це не підходить чисто з психологічних причин, якщо у людини є проблеми з комунікацією, мотивацією і самодисципліною.

Як бачите, недоліки фрілансу можуть бути доволі суттєвими. Але такі плюси як можливість стрімко рости в плані доходів і вільне планування власного часу, для більшості фрілансерів повністю перекреслюють всі перераховані мінуси.

Фріланс на вибір: популярні напрямки, з яких можна почати

Заробити на фрілансі можна за рахунок монетизації найрізноманітніших навиків. Але є ряд спеціалізацій, які суттєво спрощують це завдання. Ось яка робота користується стабільним попитом як на українському ринку фрілансу, так і на міжнародних площадках:

 • копірайтинг (написання текстів на замовлення);
 • графічний дизайн (сайти, мобільні додатки, графіка та ілюстрації);
 • розробка і верстка сайтів;
 • програмування, особливо під мобільні платформи;
 • переклад текстів (з англійської і не тільки);
 • SEO, SMM та контекстна реклама.

А в цілому, як я вже писав, знайти собі роботу на фрілансі може практично кожен. Просто попит на різні послуги – юриста, архітектора чи дизайнера-ілюстратора – може суттєво відрізнятися.

Фріланс як стиль життя

Де шукати роботу? Фріланс-біржі і не тільки

Пошук замовників і нових проектів – основна проблема будь-кого, хто працює в цій сфері. Принаймні, це актуально в перші декілька років роботи, поки ви ще не напрацюєте собі ім’я і репутацію, яких буде достатньо, щоб замовники почали шукати вас самі і приходити за рекомендаціями.

Це завдання суттєво спрощують різноманітні фріланс-біржі. Це площадки, які з’єднують замовників і виконавців, працюючи по комісійній моделі. Тобто, вони отримують невеликий процент з кожної завершеної угоди. Працювати через такі сервіси вигідно, оскільки вони виступають гарантами безпеки угоди, борються з недоброчесними замовниками і виконавцями, та вирішують ряд інших важливих завдань.

Якщо говорити про українські фріланс-біржі, то тут можна виділити трьох явних лідерів ринку:

Біржа Freelancehunt

Ще додатково варто звернути увагу на Kwork.ru, яка працює по моделі фіксованих оплат, і хоча не є українською площадкою, але в цілому ця фріланс-біржа буде комфортна для роботи, і не має ніяких перепон для роботи нерезидентів.

З усіх перерахованих, найбільш популярною біржою фрілансу є Freelancehunt, а найбільш універсальною – Kabanchik.ua. Щоб вибрати оптимальний для себе варіант, краще створити акаунти на всіх трьох сервісах, і далі вже дивитися, який буде давати більше замовлень на практиці.

Також, можна шукати роботу на фрілансі наступними способами:

 • Опублікуйте пост на своїх сторінках в соцмережах, в якому розкажіть, які послуги ви надаєте і попросіть друзів поділитися ним;
 • Перегляньте вакансії на сайтах вакансій типу Work.ua, і відпишіть тим роботодавцям, які вам підходять, з пропозицією виконувати цю ж роботу віддалено, можливо і дешевше;
 • Підпишіться в соціалках на групи і експертів в цільовій для вас ніші, час від часу там будуть публікуватися і пости про пошук виконавців для певної роботи;
 • Зареєструйте акаунти на форумах і відслідковуйте теми в розділах, присвячених бізнесу. Там ви можете зустріти публікації користувачів, яким потрібні ваші послуги;
 • Розкажіть своїм знайомим, що ви берете замовлення на фрілансі, і попросіть рекомендувати вас людям, у яких може виникнути в них потреба.

Чого варто остерігатися на фрілансі, щоб уникнути проблем

«Підводних каменів» тут вистачає, і ніхто не застрахований від проблем, незалежно від рівня навиків чи досвіду. І оскільки я сам декілька років успішно працював в якості фрілансера, то можу дати декілька порад, чого варто уникати, щоб на наступити на «граблі».

Правило №1. Ніколи не працюйте без передоплати. Щоб не витрачати свій час на шахраїв, дурнів чи просто людей, яким немає чим зайнятися — завжди потрібно брати передоплату в розмірі 30%-50%.

Правило №2. Не набирайте роботи на весь свій вільний час, завжди залишайте запас на рівні приблизно 20%. Це потрібно на випадок якщо щось піде не так, щоб ви в будь-якому випадку могли закінчити проекти нормально і не підвести замовників. Та й оплату, зазвичай, можна отримати тільки за завершений проект.

Втома від роботи

Правило №3. Не беріться за проекти, де відсутнє технічне завдання і незрозумілі деталі. Якщо замовник невідомо чого хоче, то невідомо що і отримає. Винним в такому результаті, звичайно ж, будете ви.

Крім того, не маючи на руках детального технічного завдання, неможливо нормально спланувати роботу і адекватно її оцінити. Хороший замовник, навіть якщо не може сформувати ТЗ самостійно, звернеться за цією послугою до вас, або інших спеціалістів.

Правило №4. Не демпінгуйте. Забудьте про це взагалі, демпінг – це тупик. Дешеві проекти забиратимуть весь час, більшість з них не візьмеш в портфоліо, а вийти з ніші позиціонування спеціаліста «за копійки», буде ой як непросто. Тому краще брати менше роботи, але за більшу оплату.

Декілька порад, які стануть вам в пригоді

Якщо ви дочитати до цього моменту, то вже розумієте, що почати працювати на фрілансі з нуля – досить просто. А от досягнути в цьому ділі успіху – куди складніше. Далеко не всім це вдається, особливо якщо у вас хороші амбіції і доходи на рівні середньої зарплати вас не влаштовують.

Ось ряд рекомендацій з власного досвіду, якими я хочу поділитися з вами, щоб ви могли стати успішним фрілансером:

1. Обов’язково створіть сайт, присвячений вашим послугам. Детально їх опишіть, наведіть приклади робіт, візьміть відгуки/рекомендації в існуючих клієнтів (якщо вони у вас вже були), вкажіть детальні контакти для зв’язку з вами. Інформативний, якісно зроблений сайт, дасть вам можливість отримувати клієнтів напряму, без посередництва бірж фрілансу, і вигідно виділить вас на фоні конкурентів.

2. Вкажіть інформацію стосовно того, чим ви займаєтеся, на своїх сторінках в соціальних мережах. Звідти також можна отримати клієнтів.

3. Запропонуйте знайомим, які працюють в суміжних сферах, процент зі своєї винагороди за роботу на замовника, який прийшов по їхній рекомендації.

4. Поступово, раз в декілька місяців, підвищуйте ціни на свою роботу. Старі клієнти поступово будуть йти, а нові прийдуть по вже вищим цінам. Це дозволить вам заробляти більше з меншими витратами часу, і позбавить від необхідності озвучувати рішення про підвищення ціни клієнтам, які явно не будуть від цього у захваті.

5. Завжди намагайтеся мати не менше ніж двох замовників. Буває, що клієнти відвалюються абсолютно не вчасно, і по абсолютно нелогічним причинам.

6. Активність у публічному просторі – необхідна вимога для будь-кого, хто хоче забезпечити собі позиціонування як висококласний спеціаліст. Фріланс ідеально підходить для інтровертів, які хочуть мінімізувати спілкування з іншими людьми, але для того, щоб бути пізнаваним у своїй сфері – потрібно виходити з сутінків.

Сподіваюся, ця стаття була для вас корисною. А якщо є питання – пишіть в коментарях.

Volodymyr Fedorychak
Volodymyr Fedorychak
Поміркований перфекціоніст, зі специфічним почуттям гумору. Фанат Civilization, Apple і творчості Стівена Кінга.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий