fbpx
uk
Ефект чашки латте

Ефект латте: як маленька економія може давати великі результати

Навіть невеликі кроки в правильному напрямку можуть забезпечувати вражаючі результати, якщо займатися цим регулярно. Це прекрасно підтверджує цікава методика управління особистими фінансами, яка отримала назву «ефект латте» (або «фактор латте»).

Придумав цей термін економіст Девід Бах, і кава тут в принципі як би і ні при чому. Просто приклад з чашкою латте виявився чудовим, зрозумілим всім способом проілюструвати те, як навіть невелика, але регулярна економія, може допомогти накопичити істотні суми в довгостроковій перспективі.

Як працює ефект латте? Пояснюємо в двох словах

Давайте уявимо собі дівчину Олю, яка кожен день по дорозі на роботу, купує собі чашечку кави латте, вартістю 35 гривень. В місяці в середньому 21 робочий день. Множимо це на кількість куплених чашок, і отримуємо:

  • 21 х 35 = 735 грн.

Начебто невелика сума, але … давайте спробуємо порахувати, що вийде, якщо щомісяця відкладати її на депозит, під середні зараз по ринку 16%. Додаємо капіталізацію відсотків (додаються до вкладу), і отримуємо такі цифри:

  • 1 рік – 9555 гривень
  • 2 роки – 20 609 гривень
  • 3 роки – 33 403 гривні
Приклад капіталізації накопичень

Виходить, що зекономленого навіть за один рік, всього лише за рахунок чашки недорогої кави, цілком вистачить на бюджетний відпочинок в Європі або інші приємні речі.

І зауважте, мова йде про зовсім необов’язкові витрати, відмовившись від яких ви вже через тиждень-другий навіть перестанете це помічати. А так як звички у всіх різні, то для когось ефект латте може виявитися ефектом пляшки коли, шоколадки або пачки сигарет.

Чи варто відмовляти собі в маленьких задоволеннях?

Так, варто, якщо ви хочете в якості винагороди отримати дещо набагато більше. Каву можна пити не на вулиці, а перед виходом з дому або вже в офісі. Обід іноді брати з собою, шоколадку замінити вафельним батончиком, а замість того, щоб зайвий раз викликати таксі – просто пройтися пішки.

З такими «жертвами» легко змиритися, і ви точно не будете відчувати себе обділеним. Зате згодом, зекономлені завдяки ефекту латте гроші, перетворяться в депозитний рахунок з відсотками, подорож, бюджет на оплату цікавих курсів або що-небудь інше, виключно приємне.

Все залежить тільки від вас: продовжувати відкладати плани і жити нездійсненими мріями, або ж просто відмовитися від зайвої чашки кави, щоб почати втілювати їх в реальності.

Volodymyr Fedorychak
Volodymyr Fedorychak
Яскраво виражений індивідуаліст, зі специфічним почуттям гумору. Фанат Civilization, Apple і творчості Стівена Кінга.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий