fbpx
uk
Рівні фінансової свободи і незалежності

6 рівнів фінансової свободи: від рабства до незалежності

Складнощі в плані грамотного управління особистими фінансами мають приблизно ту ж природу, що і відносно правильного харчування чи занять спортом. Крім сили волі потрібне чітке розуміння принципу відкладеної винагороди.

Короткочасне задоволення проти довгострокового успіху. Смачний торт – він прямо тут і зараз, а кубики на пресі – з понеділка і в іншого «мене», десь в майбутньому.

З точки зору ступеня фінансової свободи можна виділити декілька умовних рівнів.

1. Рабство. На відсотки по боргу йде більше 30% доходу або негативний капітал перевищує 20 зарплат. Для прикладу з зарплатою в 15 тисяч гривень це борг розміром 250 000 гривень під 30%.

Єдиним винятком є борг по іпотеці. Більшість спеціалістів проти будь-яких кредитів, але іпотека, мабуть, єдиним розумним резоном мати великий процентний борг. Принаймні, при іпотеці з’являється ліквідне майно, нехай і в заставі.

Іпотечний кредит на квартиру

2. Залежність. Негативний капітал розміром в декілька зарплат, є процентні кредити. Борги обслуговуються в робочому режимі, але будь-які тимчасові труднощі з доходом можуть створити вал нових проблем з прострочень, пені, штрафів і так далі.

Банку сплачуються відсотки, які могли б йти в заощадження. Немає можливості залишитися без роботи і доходу. Власне це і створює залежність.

3. Нуль. Насправді далеко не найгірший варіант, як видно з прикладів вище. Піднятися вище цього рівня можна навіть будучи найманим працівником, причому з зарплатою на рівні середнього по країні.

Вихід в «зелену зону» може зайняти від декількох місяців. Але сформовані в процесі звички сильно допоможуть в подальшому житті. Нижче нуля не варто опускатися, хіба що за вкрай скрутних обставин.

4. Заощадження. Сума розміром в шість середньомісячних витрат на депозиті дозволяє спокійніше дивитися в завтрашній день. Для прикладу вище з зарплатою в 15 тисяч і витратами в 12 000 гривень, це буде сума в 72 000 гривень. Залежність від роботодавця вже сильно знижується, кредити виплачені.

З подальшим зростанням заощаджень ступінь впевненості в завтрашньому дні вже не росте, бо від занепокоєння з приводу грошей позбавляє не капітал, а пасивний дохід від нього. Тобто дохід, який ви отримуєте, не працюючи.

Шлях до фінансової свободи

5. Інвестиції. Процентний дохід від інвестицій покриває більше 20-30% витрат. При прибутковості інвестицій на рівні 10% це 24-30 середньомісячних витрат, вкладених в активи, що приносять дивіденди. Десь на цьому рівні покупка квартири перестає бути мрією, але починаєш замислюватися, чи є сенс в цій покупці.

Справа в тому, що якщо дивитися на квартиру як на вкладення грошей, то це невигідне вкладення. Якщо порівняти вартість оренди з ціною покупки, то прибутковість виходить доволі низька. Жити з процентів на депозиті вигідніше. Ну або інвестувати в ту ж покупку квартири, з метою здавати її в оренду.

6. Незалежність. Дохід від інвестицій покриває 100% витрат. Ми сюди ще не добралися, тому поділитися досвідом не можемо. Сподіваємося, через кілька років у нас вийде написати продовження цього абзацу. Або ви зможете доповнити його в коментарях 😉

Редакція
Редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий