fbpx
uk
Зона комфорту в психології

Що таке зона комфорту і чим вона для нас небезпечна

Поняття зони комфорту відноситься до психологічного стану, в якому ми відчуваємо себе в безпеці і не відчуваємо занепокоєння або страху. Це «простір», з яким ми повністю знайомі і в якому ми контролюємо практично все.

Наприклад, деяким людям подобається ходити на роботу щоранку, вони звикли щодня туди ходити, через це їх робоче місце стає їхньою зоною комфорту. А вихід з цієї зони комфорту, наприклад, перехід на фріланс або початок власного бізнесу, може стати справжнім випробуванням.

Звичайно, зони комфорту не є статичними, тому що вони змінюються в залежності від сфер вашого життя, і обставин, які склалися в певний період часу.

Зона комфорту включає в себе як наші повсякденні заняття, так і образ мислення. Отже, перебування в цьому стані може стати ідеальним виправданням, щоб нічого не робити, не ризикувати, не рости і, в кінцевому рахунку, просто змарнувати своє життя.

Як виникла концепція зони комфорту?

Концепція зони комфорту бере початок в класичному психологічному експерименті, який був проведений в 1908 році психологами Робертом М. Йерксом і Джоном Д. Додсоном, які пояснили, що стан відносного комфорту підтримує постійний рівень продуктивності людини.

Тим не менш, вони також відзначили, що для поліпшення цих показників нам потрібно відчувати певний ступінь тривоги, вийти і підкорити простір, в якому стресу трохи більше. Вони назвали це простір «оптимальною тривогою» і вказали, що він знаходиться за межами нашої зони комфорту.

Чому потрібно покинути зону комфорту

Звички, яких ми ретельно дотримуємося – це ті звички, які дозволяють нам будувати цю зону комфорту, оскільки ми точно знаємо, чого можна очікувати в кожній конкретній ситуації. Мінімізуючи невизначеність, ми відчуваємо, що у нас все більш-менш під контролем, тому вважаємо, що ми в безпеці.

Ознаки того, що ви застрягли в своїй зоні комфорту

Оскільки зона комфорту – це простір, який ми повільно будували протягом багатьох років, ми часто не розуміємо, що опинилися всередині пастки. Ми настільки звикаємо до поточних звичок і способу життя, що не розуміємо, як вони обмежують наші можливості для росту.

Ось деякі ознаки того, що ви застрягли в своїй зоні комфорту:

  • Ви не ростете з емоційної та інтелектуальної точки зору, починаєте відчувати глибоку апатію;
  • Ви відчуваєте себе глибоко невмотивованими, жоден новий проект або план не надихає вас;
  • Ви закриваєте себе для нових ідей, оскільки вони не відповідають вашій ідеально структурованій системі переконань;
  • Ви боїтеся ризикувати, вважаєте за краще відмовитися від потенційно хороших можливостей під приводом того, що можете втратити більше, ніж виграти;
  • Протягом декількох місяців або років ви слідували одній і тій же рутині, тому пройшло багато часу з тих пір, як ви відчували це неймовірне відчуття життя, яке дає вам можливість пробувати нові речі;
  • Ви відчуваєте себе більш ізольовано і починаєте думати, що все безглуздо, бо не знаходите нічого стимулюючого в своєму повсякденному житті;
  • Ви не впізнаєте нічого нового, що могло б принести у ваше життя нові кольори і враження, тому що переконані, що вам і так добре. Хоча в глибині душі ви відчуваєте велику порожнечу, наче вам потрібно щось більше.

Підведемо підсумки

Хоча ваша зона комфорту може бути дійсно найбільш комфортною частиною вашого життя, нерозумно залишатися замкненим в ній, оскільки вона не дозволить вам бути тим, ким ви здатні бути. І, безумовно, ваші великі мрії та цілі не здійсняться, адже вам потрібно домагатися їх реалізації, але ви не можете зробити це перебуваючи в своїй зоні комфорту.

Щоб перейти на новий рівень у своєму житті, ви повинні прорватися через свою зону комфорту і почати робити речі, які вам незвичні і можуть здатися дуже складними, але і в підсумку дозволяють перейти на наступний рівень розвитку.

Редакція
Редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий