fbpx
Вивчення іноземних мов

Як вивчення іноземних мов впливає на наш мозок: 6 фактів, які вас здивують

Ми вчимо іноземні мови, щоб досягти успіху в кар’єрі, виїхати в іншу країну або просто тому, що нам подобається ця мова і культура її носіїв. Тим часом вивчення мов несе в собі величезну користь для нашої психіки і для розвитку мозку. Цікаво, що з цієї точки зору краще володіти кількома мовами не досконало, ніж вивчити одну іноземну ідеально.

1. Вивчення мов змушує мозок збільшуватися в об’ємі

Якщо ви вивчайте іноземні мови, ваш мозок росте, причому в буквальному сенсі слова. Точніше, ростуть його окремі області – гіпокамп і деякі ділянки кори великих півкуль.

Дослідники, що опублікували результати вивчення мозку у професійних перекладачів, відзначали зростання обсягу сірої речовини у тих з них, хто протягом як мінімум трьох місяців займався поглибленим вивченням мови.

Причому чим більше зусиль докладав конкретний учасник дослідження, тим більше помітно було збільшення обсягу сірої речовини.

Найпопулярніші іноземні мови в Євросоюзі

2. Іноземні мови рятують від синдрому Альцгеймера

Білінгви (носії двох або більше мов) отримують в середньому п’ятирічну відстрочку від деменції, що викликається синдромом Альцгеймера. До такого дивного результату прийшла команда нейропсихологів, порівнюючи перебіг хвороби у людей, що освоїли іноземні мови і, навпаки, не володіють ними.

З 211 учасників дослідження 102 пацієнти володіли як мінімум двома мовами, а решта 109 не спромоглися вивчити ніякої мови, крім рідної. Вивчивши перебіг хвороби у представників цих двох категорій, вчені прийшли до висновку, що в першій категорії перші ознаки синдрому діагностували в середньому на 4,3 роки пізніше, а стан деменції, до якого призводив його розвиток, – на 5,1 роки пізніше, ніж у другій категорії.

Ті, хто володіє кількома мовами, швидше і легше пристосовуються до несподіваних змін обставин.

Раніше медики висловлювали думку, що посилений розвиток мозку уповільнює розвиток синдрому Альцгеймера. Мова не обов’язково йде про вивчення мов, підійдуть також заняття математикою, регулярне вирішення складних головоломок, логічні ігри. Згадане дослідження стало одним з перших підтверджень цієї гіпотези. Відзначимо, що профілактичний ефект, який справляє вивчення мов, набагато сильніший за будь-які лікарські засоби терапії цієї недуги.

3. У білінгвів кращі здібності до музики

Вивчення іноземної мови змушує мозок відкривати для себе гамму звуків, які він раніше не виділяв і не розмежовував. Європеєць, який вивчає китайську, з подивом виявляє, що те, що йому здавалося звуком «с», насправді виявляється трьома абсолютно іншими звуками. Китаєць, що освоює російську, виявляє, що за багатством зміни інтонації всередині речень ця мова може дати фору тональній різноманітності китайського стилю.

Людина, опановує іноземну мову, вчиться куди краще розпізнавати звуки – і надалі робить більш помітні успіхи в оволодінні музичними інструментами. Втім, не слід дякувати за поліпшення здібностей до музики своїм вухам – основну роботу по розпізнаванню звуків виконує мозок, а не органи слуху.

4. Знавці мов відрізняються здібностями до багатозадачності

Тим, хто володіє кількома мовами, здатні легше перемикатися між завданнями і паралельно вирішувати в думках одразу декілька різних завдань. Крім того, вони швидше і легше пристосовуються до несподіваних змін обставин.

Автори дослідження, які встановили цей факт, провели два експерименти. У першому білінгвам і людям, які знають тільки рідну мову, була запропонована серія тестів, за підсумками якої з’ясувалося, що білінгви краще справляються з одночасним виконанням декількох завдань і переходом від завдань одного типу до завдань зовсім іншого, нового.

Другий експеримент був складнішим: в ньому тести були запропоновані монолінгам та білінгвам різних вікових груп. Цілком очікуваним був результат, що молодь краще вирішувала логічні завдання, ніж люди 45-50 років і старші. Однак у білінгвів різниця між юними, зрілими і літніми була не настільки яскраво вираженою: як з’ясувалося, білінгви з віком краще зберігають вміння одночасно вирішувати складні завдання. Правда, щоб добитися таких здібностей, мови бажано вчити з дитинства, відзначають дослідники.

5. Мови покращують пам’ять

Діти, які виросли в багатомовному оточенні, відрізняються набагато кращою пам’яттю, ніж ті, хто з дитинства чув тільки рідну мову. Більш того, як встановили дослідники, це, як правило, означає і те, що вони краще вирішують завдання в розумі, відрізняються кращими здібностями до читання та іншими подібними навичками.

Діти-білінгви також краще запам’ятовують послідовність будь-яких предметів і подій – що дозволяє їм, наприклад, набагато впевненіше орієнтуватися на незнайомій місцевості, а також міцніше утримувати в голові список справ, які потрібно зробити. Різниця проявляється вже в 5-7 років, а зберігається, мабуть, на все життя.

Вивчення мов покращує память

Білінгви схоплюють на льоту суть взаємодії між людьми в новому колективі, в який вони тільки що потрапили.

Діти-білінгви також краще запам’ятовують послідовність будь-яких предметів і подій – що дозволяє їм, наприклад, набагато впевненіше орієнтуватися на незнайомій місцевості, а також міцніше утримувати в голові список справ, які потрібно зробити. Різниця проявляється вже в 5-7 років, а зберігається, мабуть, протягом всього життя.

6. У білінгвів кращі здатності до концентрації

Суспільство часто уявляє знавців іноземних мов якимись розсіяними «ботаніками», однак цей стереотип, здається, далекий від істини. Навпаки, саме білінгви відрізняються більш сильною увагою як до основної суті будь-якого важливого явища, так і до його деталей. Наприклад, вони схоплюють на льоту суть взаємодії між людьми в новому колективі, в який вони тільки що потрапили.

Ще один стереотип – люди, що вчать декілька мов, гірше знають свою рідну – частково справедливий: виявляється, словник рідної мови у них в середньому дійсно більш вузький, ніж у тих, хто не знає іншої мови, крім рідної. Принаймні, якщо мова йде про людей без вищої освіти, що вивчили чужу мову просто в силу мультикультурного оточення.

Однак у білінгвів в будь-якому випадку більш розвинене розуміння логіки рідної мови – зокрема, граматики і способів словотворення.

Дорога редакція
Дорога редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий

Pin It on Pinterest