fbpx
Цікаві факти про запорізьких козаків

Лицарський орден: цікаві факти про козаків і Запорозьку Січ

Козацькі часи залишаються однією з найбільш видатних сторінок української історії. Протягом майже трьох століть вони залишалися свого роду лицарським орденом, який на вершині свого розвитку, під проводом Богдана Хмельницького, створив потужну незалежну державу на чолі з гетьманом.

Войовничі, шляхетні і непокірні, козаки стали справжнім символом свободи для майбутніх поколінь українців. Багато хто з вас вже напевне мало що пам’ятає з уроків історії в школі чи університеті, але ця тема варта того, щоб до неї повертатися.

Далі в статті ми зібрали для вас добірку цікавих фактів про козаків, які не часто зустрінеш у підручниках.

****

1. Незважаючи на суворий норов, Запорізька Січ жила за принципами повної демократії. Всі важливі рішення приймалися виключно шляхом загального голосування.

2. Збірним образом козака-лицаря для українського народу був козак Мамай, якого часто зображали на картинах сидячи за грою на бандурі, а поруч стояв кінь, в землю увіткнутий спис, а на землі біля козака стоїть козацький штоф і чарка.

3. Носити «оселедця» на голові міг тільки той, хто пройшов усі попередні випробування і був посвячений у козаки. Носили його, закручуючи за ліве вухо.

Козак відпочиває після бою

4. Шаровари, в яких нібито поголовно ходили усі козаки – не більше ніж нав’язаний міф маскульту. Цей одяг вони носили лише впродовж короткого часу, коли підпорядковувалися Російській Імперії.

5. Основою флоту запорожців були «чайки» – швидкі і маневрені човни, шириною близько 4 метрів, а довжиною – до двадцяти. В одному такому човні розміщувалося від 40 до 70 вояків, а також 4-6 гармат (фальконетів). Під їхнім натиском падали навіть неприступні турецькі фортеці.

Козацькі "чайки" в бою на морі

6. Найбільш загадковими членами козацької спільноти були козаки-характерники. За легендами, вони могли перетворюватися на вовків, наводити морок на ворогів, зцілювати рани і володіли іншими надприродними здібностями.

Козак характерник, який володів містичними силами

7. Посада гетьмана вперше була заснована Богданом Хмельницьким у часи визвольної війни 1648-1657 років, і була ліквідована указом Російської Імперії від 17 листопада 1764 року.

8. Український козак Іван Сірко – полководець, який не програв жодної битви з тих, в яких брав участь. Він здобув перемогу в 65 боях і обирався кошовим отаманом дванадцять разів.

9. За час існування козацького війська, його осередками у різний час були вісім Запорозьких січей. Першою була Хортицька (1556-1557 роки), а останньою – Нова Січ (1734-1775 роки).

Конотопська битва

10. У похід козаки завжди вирушали тільки з правої ноги, демонструючи цим, що йдуть на «правеє діло».

11. 5 квітня 1710 року була укладена Конституція гетьмана Пилипа Орлика, яка містила преамбулу і 16 статей, де були прописані права та обов’язки усіх членів Війська запорозького. Вона визнається першою офіційно визнаною українською Конституцією.

Дорога редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий

Pin It on Pinterest