fbpx
uk
Як виростити дитину щасливою

“Таємна опора. Емоційний зв’язок у житті дитини” – як виростити щасливу і сильну особистість

“Таємна опора. Емоційний зв’язок у житті дитини” авторства Людмили Петрановської – одна з найбільш незвичайних книжок по дитячій психології і педагогіці з тих, які мені зустрічалися.

Як формується прив’язаність до батьків від дитинства до підліткового віку? Як стати для сина чи дочки міцною і при цьому таємною опорою, і виростити їх впевненими в собі й самодостатніми особистостями? Що краще: ранній розвиток чи природне опанування потрібних навичок, дитячий садок чи виховання бабусі, свобода чи контроль? На ці та інші запитання, тут даються відповіді, відштовхуючись від наукової теорії прив’язаності.

Книжка і прикладна і художня водночас. Від неї віє якимось особливим теплом, і по-справжньому відчувається, як ретельно віднеслася до цієї роботи автор. І це одна з того невеликого списку книжок, які варто рекомендувати кожному з батьків, або тим, хто тільки планує ними стати.

Книжка «Таємна опора: емоційний зв'язок у житті дитини» (Людмила Петрановська)

Ну і по традиції, декілька цитат.

****

#. Навколо може бути економічна криза, глобальне потепління, епідемія грипу, повінь або війна – якщо самі батьки в порядку, якщо вони з дитиною не розлучаються дуже надовго і виглядають достатньо впевненими і спокійними – їй добре. Тому що благополуччя дитини залежить не від умов, в яких вона живе, а від стосунків, в яких вона знаходиться.

Той, до кого дитина прив’язана, втішає і додає їй сил просто фактом своєї присутності.

#. Не варто жертвувати спілкуванням з дитиною заради того, щоб «дати їй все найкраще». Кращого за вас і ваші обійми на світлі для неї все одно нічого немає, довіру і душевний спокій дитини не купиш ні за які гроші.

Не «розвиваючі методики», а стосунки з батьками дають дітям найкращий старт у житті.

#. Не хочете, щоб дитина в більш старшому віці «потрапила під поганий вплив»? Значить, постарайтеся, щоб ваш з нею емоційний зв’язок був надійним, міцним, щоб вона була впевнена, що може на вас розраховувати. Будьте для неї надійним джерелом захисту і турботи в будь-яких обставинах. Тоді саме ваші цінності ляжуть в основу її особистості, саме ви будете найавторитетнішими для неї людьми навіть через роки.

Здатність піклуватися про себе не падає з неба – вона формується як результат турботи, отриманої від інших.

#. Нам здається, що той, хто загартований негараздами з дитинства, буде краще справлятися з ними і потім. Але це не так. Дослідження показують, що краще справляються з труднощами ті, у кого було щасливе дитинство і благополучна сім’я. Їхня психіка має запас міцності, в стресі вона зберігає здатність бути гнучкою і винахідливою, вони звертаються за допомогою і здатні утішитися самі.

#. Дітям потрібні дорослі, сильні і впевнені, а не просто партнери в іграх і розвагах.

Для того, щоб дитина хотіла все знати, не потрібні спеціальні методики, їй просто повинно бути цікаво і нестрашно.

#. У підлітковому віці і юності роль батьків стає схожа на роль асистентів під час боксерського поєдинку. Так, іноді нам здається, що пора самим піти набити морду тому негідникові, який ображає нашого хлопчика, самим вирішити всі проблеми дитини. І ми, звичайно, впоралися б краще, з нашим-то досвідом, зв’язками, можливостями і знаннями. Але є проблема: в цьому випадку бій не зарахують. Тому що це ЙОГО бій, а не наш. І справа батьків – залишатися в кутку рингу, вболівати і переживати, готувати мокрий рушник, щоб витерти своєму юному бійцеві лоб і слова підтримки, щоб додати сил. Усе. Більше нічого. Дитинство скінчилося. Вахта здана. Далі він сам.

Коли ми обіймаємо, втішаємо, захищаємо малюка, ми, звичайно, не думаємо про те, що кілька десятків років по тому саме ці наші слова, наші обійми, наша любов можуть врятувати його від депресії, від небезпечного нехтування собою, від фатальної помилки, від капітуляції перед бідою або хворобою. Але саме так воно і працює. Коли дитинство закінчується, емоційний зв’язок залишається з ним назавжди. Це і є його таємна опора.

Volodymyr Fedorychak
Volodymyr Fedorychak
Поміркований перфекціоніст, зі специфічним почуттям гумору. Фанат Civilization, Apple і творчості Стівена Кінга.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий