fbpx
Що таке синдром відмінника

Все або нічого: що таке «синдром відмінника» і як з цим боротися

Прагнення робити все на вищий бал – це, звичайно, добре. Але не тоді, коли будь-який «не такий» результат викликає паніку, гостре прагнення похвали і неприйняття критики. Людина з синдромом відмінника – яка вона?

Успішний учень, відмінник, «всім іншим приклад» – завидна роль, але важка ноша в реальності. Попрощавшись зі школою, колишні відмінники далеко не завжди здатні зробити успішну кар’єру і побудувати особисте щастя.

Перфекціоніст прагне до досконалості в роботі заради самої досконалості, а «відмінник» – заради похвали і схвалення оточуючих. Синдром відмінника завжди проявляється в бажанні виправдати очікування інших.

Проблема в тому, що з часом людина починає додумувати, чого очікують від неї інші люди, і сама завищує ці передбачувані очікування. Найскладніше для таких людей – усвідомити, що їхнівчинки пов’язані не з ситуацією, а з острахом не сподобатися оточуючим.

Чому синдром відмінника заважає нам у житті?

Проблема в тому, що такі люди не приймають проміжний результат, якого б в принципі цілком вистачило для виконання поставленого завдання. Вони намагаються діяти як перфекціоністи, робити все або відмінно, або ніяк. Плюс завжди чекають схвалення оточуючих. І на фоні цього забувають про дедлайни та реальні об’єми роботи.

Як проявляється синдром відмінниці

Синдром відмінника у людини проявляється:

 • У нестабільній самооцінці;
 • Прагненні здобути схвалення інших будь-яким шляхом;
 • У проблемах в спілкуванні з оточуючими;
 • Ревнивому ставлення до успіхів інших людей;
 • Емоційній нестабільності;
 • Невмінні справлятися з несподіваними труднощами.

Синдром відмінника позбавляє можливості ризикувати. А в житті багато ситуацій, коли неможливо передбачити результати, але треба діяти тут і зараз.

Як правило, така проблема проявлятися ще в дитинстві, а причини синдрому відмінника наступні:

 • нестача уваги, любові і турботи з боку близьких людей;
 • завищені вимоги близького оточення;
 • відсутність похвали і заохочень;
 • психологічний тиск зі сторони батьків;
 • покарання (фізичні і нефізичні) за погані оцінки;
 • установка з дитинства, що любов треба заслужити добрими вчинками.

Потрапляючи в ситуацію, коли на роботі ти один з багатьох і нічого не виходить робити на «відмінно», колишні ідеальні учні впадають в глибоку депресію.

Як позбутися синдрому відмінника: 5 практичних порад

Все можна виправити! За допомогою простих правил і роботи над собою легко вирішити проблему – перевірено неодноразово. Ось декілька порад, які вам в цьому допоможуть.

Як позбутися синдрому відмінника

1. Подумайте про користь бажання заробляти похвалу і заохочення

Можливо, включати синдром відмінника не завадить на роботі, але в особистому житті поведінка перфекціоніста майже завжди шкодить відносинам. Проаналізуйте своє життя і виділіть ті аспекти, де бажання робити все ідеально не повинне застосовуватися і може дратувати оточуючих вас людей.

2. Зрозумійте, що ніхто не ідеальний, в тому числі і ви

Це допоможе зрозуміти, що себе потрібно прощати, любити і приймати таким, яким ви є. Інші люди також роблять помилки, що не заважає їм будувати успішну кар’єру, заробляти гроші і розвивати хороші стосунки всередині сім’ї.

3. Усвідомте, що ідеал все одно недосяжний

А тому іноді варто йти на компроміс. Якщо ви не знаєте, як позбутися синдрому відмінника, то цей пункт повинен вас протверезити. Якщо перед вами важливий проект, не прагніть довести до ідеалу кожен його пункт вже на етапі чорнової роботи з ним, не зациклюйтеся на першому ж завданні. Дайте собі можливість розподіляти сили і час і, в разі чого, повернутися до першочергових завдань.

4. Навчіться розставляти пріоритети

Кожен раз, коли ви знову хочете приготувати ідеальний вечерю на честь якоїсь вагомої подіїподумайте над тим, а що відчувають в цей момент близькі люди? Дітям може не вистачати матері, поки вона буде прагнути спекти ідеальний авторський торт. Вона готова навіть підвищувати голос, але не заспокоїться, поки все не буде готове. Що для вас важливіше – торт чи сімейні стосунки?

Приклади подібного роду завжди зустрічаються в житті перфекціоністів і відмінників, які хочуть заробляти додаткові бали в очах оточуючих, але при цьому ігнорують дійсно важливі моменти в своєму житті.

5. Говоріть з близькими людьми

Ви все одно не зможете досягти успіху скрізь, якщо будете намагатися виконувати будь-яку роботу ідеально. Як правило, страждає ваше близьке коло, тобто взаємини з дорогими вам людьми.

Якщо ви розумієте, що синдром відмінника заважає вам жити і розвиватися, бути щасливою людиною, то першим кроком може стати налагодження стосунків з тими, кого ви справді цінуєте. Це куди важливіше за будь-які «п’ятірки» і похвали нинішніх «вчителів».

Дорога редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий

Pin It on Pinterest