fbpx
uk
Всесвітнє зерносховище "Сховище судного дня" на острові Шпіцберген

Сховище насіння на Шпіцбергені: ковчег «судного дня»

Глибоко в надрах крижаної гори, на острові, розташованому за Північним полярним колом, зберігається життєво важливий для майбутнього всього людства ресурс. Це не вугілля, нафта чи дорогоцінні мінерали, – це насіння.

Всесвітнє зерносховище, яке отримало назву «Сховище судного дня» знаходиться на острові Шпіцберген, приблизно за 1000 км на північ від материкової Норвегії, якій належить острів.

Сховище складається з трьох залів, кожен з яких може вмістити до 1,5 мільйонів зразків, воно управляється норвезьким урядом і Міжнародним фондом культурного розмаїття. Цей фонд займається підвищенням продовольчої безпеки по всьому світу.

Сховище являє собою найбільшу в світі колекцію насіння, в якій зберігається більше 968 000 зразків з кожної країни світу. Його мета – захистити велике розмаїття рослин на Землі і забезпечити наше майбутнє на випадок будь-яких глобальних катаклізмів.

Ймовірно, важко знайти місце більш віддалене, ніж крижана пустка Шпіцбергена. Це найпівнічніша точка світу, до якої ви можете долетіти комерційними авіалініями, і крім містечка Лонг’їр, на десятки кілометрів навколо ви знайдете тільки снігову пустелю.

Офіційна його назва – Svalbard Global Seed Vault («Міжнародне сховище насіння Свальбарда»). Проект був створений в 2008 році для зберігання якомога більшої кількості насіння, привезених з усіх куточків планети, щоб захистити біорізноманіття сільськогосподарських культур.

Global Seedvault

На висоті 130 метрів над рівнем моря, прямо в горі, при температурі -18С. зберігається близько мільйона заморожених насінин. Запаси сховища складаються з більш ніж 5000 видів рослин і величезної кількість різновидів кожного з них (наприклад, 40 000 видів бобів, 156 000 видів пшениці).

Саме сховище нагадує бункер (архітектуру якого розробив Пітер В. Содерман з компанії Barlindhaug Consult), з зовнішньої сторони якого є вхід, який виступає в горі. Вузький прохід веде до тунелю, який розташований глибоко в вічній мерзлоті і підходить до трьох підземних камер для зберігання насіння. Насіння розміщене в сховищах, вирубаних прямо в камені, на глибині 120 метрів. Їх зберігають у сухості, при температурі -18С.

Шпіцберген був вибраний як місце для сховища, тому що його холодний клімат дозволить зберегти насіння, навіть при збоях в системі живлення приміщень. Його віддаленість від цивілізації також робить його досить безпечним місцем.

Комплекс охороняється норвезьким урядовим агентством Statsbygg, до того ж будь-які порушники можуть зіткнутися з популяцією білих ведмедів, що населяють Шпіцберген. До речі, їх чисельність значно перевищує чисельність жителів острова. І незважаючи на те, що вони намагаються триматися подалі від цієї частини острова, недавно неподалік було знайдено велику кількість їхніх слідів.

Global Seedvault

Вчені вже отримали дивовижний результат. Протягом десяти років не було втрачено жодної насінини. Зараз в сховищі, яке називають «Ноїв ковчег для рослин», зберігається близько мільйона одиниць насіння. І цей ковчег, створений на випадок глобальних катаклізмів, є справжнім рукотворним дивом.

Редакція
Редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий