fbpx
Чи шкідливе куріння кальяну?

Шкода від кальяну: розбираємося чим небезпечне це захоплення

Питання щодо того, чи шкідливий кальян для організму, породило чимало дискусій і наукових досліджень. 

Одні люди вважають, що він, як і сигарети, викликає залежність і призводить до розвитку захворювань. Інші ж упевнені, що їх здоров’ю нічого не загрожує і кальян – це більш безпечна альтернатива сигаретам, оскільки тютюн «м’якший», і дим надходить у легені після фільтрації в колбі, нібито стаючи «чистішим» і не таким небезпечним.

Вода очищає тютюновий дим?

Під час куріння кальяну тютюновий дим проходить через воду, і багато хто вважає, що таким чином відбувається очищення диму від шкідливих речовин.

Вчені проаналізували ефект від куріння кальяну і прийшли до висновку, що це неправда. Як виявилося, таким шляхом видаляється лише 3% шкідливих домішок. В цілому можна спостерігати не стільки очищення, скільки звичайне охолодження диму.

Чи шкідливий кальян для здоров’я? 

Відповідь на це питання однозначна: так. У димі кальяну було виявлено щонайменше 82 токсичних хімічних речовини і канцерогени. Серед них: смола, окис вуглецю і важкі метали.

Кальян негативно впливає на шлунок, сприяючи виникнення виразки і гастриту. Речовини, які містяться в його димі, підвищують ризик розвитку деяких видів онкологічних захворювань. Серед них рак шлунка, легень, стравоходу, слизової порожнини рота, сечового міхура, підшлункової залози.

Чоловіки в кальян-барі

Куріння кальяну небезпечне для вагітних жінок: воно підвищує ризик розвитку вроджених вад у плода, аномалій розвитку, через вплив на плід чадного газу, нікотину та інших токсичних речовин. Дослідження вказують на зв’язок куріння кальяну матері з низькою вагою тіла дитини при народженні.

Що стосується короткочасного вживання кальяну, то воно теж пов’язане з такими негативними наслідками для здоров’я як: 

  • підвищення частоти серцевих скорочень і артеріального тиску
  • зниження функції легень
  • інтоксикація чадним газом. 

Як бачите, безпечним таке хобі назвати точно не можна.

Вплив куріння кальяну на серцево-судинну систему

Вчені з Каліфорнійського університету вирішили в черговий раз порівняти шкоду від куріння кальяну з небезпекою від куріння сигарет. Свої висновки вони опублікували на сайті університету.

Участь в експерименті взяла група з 48 добровольців: всі вони курили кальян протягом півгодини. Дослідники провели аналіз серцевого ритму, артеріального тиску і рівня нікотину в крові до і після куріння. Як показав експеримент, одне куріння кальяну призводило до збільшення частоти серцевих скорочень на шістнадцять ударів в хвилину. Підвищувався і артеріальний тиск. Одним з негативних наслідків також виявилася підвищена артеріальна жорсткість, яку вважають одним з головних чинників розвитку хвороб серця і судин. 

Більше того, в якості додаткової загрози вчені розглядають штучні хімічні речовини, які присутні в тютюні, що використовується для куріння кальяну.

Що більш шкідливе – куріння кальяну чи сигарети?

Вчені також рекомендують не робити акцент на тому, що людина частіше курить сигарети, ніж кальян. Середній час куріння кальяну становить приблизно годину, і за цей час людина може вдихнути таку кількість тютюнового диму, яка в 50-100 разів перевищує дим від однієї викуреної сигарети.

Кальян і сигарети

В ході іншого масштабного дослідження, присвяченого вивченню побічних ефектів куріння кальяну, дослідники з Медичної школи Брайтона і Сассекса в Великобританії виявили, що люди з більшою ймовірністю набирають вагу і стикаються з діабетом 2-го типу після вдихання парів кальяну в порівнянні з некурящими. 

Результати показали, що ожиріння, метаболічний синдром, діабет і дисліпідемія були позитивно пов’язані з курінням кальяну, і негативно – з курінням сигарет. 

Ще один істотний мінус кальяну в порівнянні з сигаретами пов’язаний з тим, що спалювання деревного вугілля, яке використовується для нагрівання тютюну в кальяні, може представляти додаткову небезпеку для здоров’я, оскільки в результаті цього процесу виділяються небезпечні речовини, такі як окис вуглецю, важкі метали та інші хімічні елементи.

Приміщення, де курять кальян, просякнуте тютюновим димом і димом від вугілля. Оточуючі, які вдихають дим кальяну, теж піддаються його інтенсивному впливу. Шкода від пасивного куріння актуальна і в даному випадку.

Ці висновки ставлять під сумнів твердження про те, що куріння кальяну нібито менш шкідливе, ніж куріння сигарет. 

Дорога редакція
Дорога редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий

Pin It on Pinterest