fbpx
Що таке прокрастинація

Що таке прокрастинація і як з цим станом боротися

Ми прокидаємося з думкою зробити одну важливу справу, а потім перекидаємо її на завтра. А потім на післязавтра. Або на наступний тиждень. Трохи пізніше. То як зупинити цей нескінченний цикл?

Щоб зупинити прокрастинацію, ми в першу чергу повинні для себе визначити, що вона собою являє. Якщо в двох словах, то:

Прокрастинація – це відкладання справ, на яких, за ідеєю, треба було б зосередитися прямо зараз. Але замість цього починаєш займатися чимось більш приємним або нескладним.

Якщо причина, по якій ми відкладаємо роботу, полягає в тому, що займатися іншими речами нам приємніше і комфортніше, значить, нам необхідно перетворити поточні завдання в більш приємний і захоплюючий досвід.

То як все-таки зупинити прокрастинацію?

1. Готуйтеся з вечора

Цей найпростіший лайфхак – планувати свій день – цілком може позбавити вас від прокрастинації, до того ж на підготовку потрібно мінімум часу.

Візьміть листок і ручку. Запишіть три справи, які ви добре зробили сьогодні, і три справи, з якими потрібно розібратися завтра (будьте конструктивні, а не песимістичні).

Нижче запишіть одну завершену сьогодні справа, яка дало найбільшу віддачу. А потім запишіть таку ж важливу одну справа на завтра.

2. Знайдіть своє одне завдання

Одне завдання – це робота чи дія, яка може значно вплинути на кінцевий результат або вашу мету.

Дослідження свідчать, що аналітичний параліч – виділення непропорційно великих зусиль на стадії аналізу проекту – причина прокрастинації номер один.

Але якщо зосередитися на одному важливому завданні і присвятити весь день роботі над ним, то ефективність збільшиться в рази.

Якщо ви продовжуєте відволікатися, неминуче повертайтеся до того самого одного завдання – це поверне вам правильний настрій.

Прокрастинація відволікає від роботи

3. Розділяйте велике на маленькі частини

Розбивайте справу на невеликі завдання і робіть по одному за раз.

Наприклад, ваша мета – вивчити ази нової мови за 90 днів, і вам навіть страшно про неї подумати. Але ви можете розбити цю справу на частини: щоранку приділяти 60 хвилин вивченню мови і заучувати по 30 часто вживаних слів. До кінця цього терміну ви запам’ятаєте 2 700 слів.

Згідно з даними Rype, за допомогою 2 900 слів будь-якої мови можна описати 80% подій, а це значить, що ви досягнете початкової мети – пристойно розмовляти.

Трюк в тому, що потрібно менше думати і розбивати справу на невеликі дії, поки не позбудетеся страху зробити перший крок.

4. Скажіть «ні» тому, що не надто важливо

Нові справи і завдання з’являються постійно. Може, начальник вимагає від вас заповнений звіт або клієнт просить допомоги – список можна продовжувати нескінченно. Але ви повинні вміти говорити «ні» тим справам, які не допомагають вам рухатися до вашої мети.

5. Дбайте про себе

Сон, корисна їжа і регулярні вправи допоможуть вам залишатися здоровим. На жаль, ця найпростіша порада поки залишається найбільш складною для більшої частини людей.

За даними видання Medical Daily, недолік сну і прокрастинація можуть стати єдиним безперервним циклом. Через розвиток технологій і доступності розваг ми частіше відкладаємо сон на потім і в результаті не висипаємося. Це веде до зниження мотивації і подальшої прокрастинації, і так триває знову і знову…

В полоні прокрастинації - як з цим боротися?
Man playing with model motorcycle at desk in office

Швидке рішення: протягом дня робіть вправи, хоча б зарядку – це підготує ваше тіло до відпочинку. І уникайте будь-яких гаджетів за дві-три години до сну, щоб не завантажувати голову.

6. Прощайте себе

У Карлтонському університеті було проведено дослідження серед студентів, які складали випускні іспити. В результаті виявилося, що вміння прощати себе за відкладання справ на потім призводить до меншої прокрастинації в аналогічній ситуації в майбутньому. Це відбувається тому, що зв’язок між самопрощенням і прокрастинацією опосередкований негативним ефектом. Самовибачення допомагає зупинити відкладання справ на потім, оскільки заміщує негативні емоції.

Наступного разу, коли помітите, що прокрастинуєте, вибачте себе за це і рухайтеся далі.

7. Просто почніть діяти

У телевізійній індустрії є популярний спосіб, що змушує нас продовжувати дивитися шоу, – несподіваний поворот в кінці. Ви, напевно, пам’ятаєте моменти на кшталт «завтра ви дізнаєтеся, чим все закінчилося».

Телевізійники роблять це, тому що знають: нас просто вбиває те, що ми почали, але не закінчили. Якщо ми почали справу – перегляд серіалу, вивчення мови, новий проект на роботі, – завдання не буде виходити з голови до тих пір, поки ми його не закінчимо. У психології такий стан називається «ефект Зейгарник».

Прокрастинація тільки посилюється перед початком роботи, особливо якщо ми не знаємо, як і з чого почати. Однак при виконанні завдання наше сприйняття, ставлення до неї змінюється, а до кінця ми можемо навіть отримувати задоволення від заняття, якого спочатку боялися.

Ефект Зейгарник доводить, що вам потрібно просто почати звідки завгодно, щоб використовувати свою слабкість (або силу) природної схильності доводити почате до кінця.

Дорога редакція
Дорога редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий

Pin It on Pinterest