fbpx
uk
Стан фрустрації в психології

Що таке фрустрація – чим небезпечний цей стан, і як з нею боротися

Термін «фрустрація» використовується для позначення неприємного психічного стану, який виникає через неможливість отримати щось сильно бажане. Це відчуття життєвого тупика через те, що на шляху до мети з’явилась непереборна (або така, що здається непереборною) перешкода.

Сам факт неможливості досягти чого-небудь – це тільки відправна точка для фрустрації, але ще не вона сама. Спусковим гачком стає саме незадоволене бажання. Хто нічого не чекає – той не відчуває фрустрації в принципі. Наприклад, бідність в цьому сенсі проблема тільки для того, хто вважає, що його місце – на верхній палубі круїзного лайнера, а не в плацкартному вагоні поїзда.

Іншою характерною особливістю цього неприємного стану є фіксація на недосяжному об’єкті бажання. Цей феномен ще називають звуженням свідомості, коли майже вся увага людини направлено на незадоволену потребу і її аналіз. Навіть якщо розумієш, що тобі не світить підвищення на роботі або що ти не станеш телезіркою, переключитися буває не так-то просто при всьому бажанні.

Головна небезпека стану фрустрації – деструктивна поведінка (відхід від реальності, шкідливі звички і залежності, асоціальна поведінка).

Залежно від особливостей особистості, стан фрустрації викликає найрізноманітніші негативні переживання: тривогу, напругу, бажання зануритися в світ фантазій, почуття провини і агресію. Останнє – один з найбільш частих проявів.

Фактори, які провокують стан фрустрації

Серед негативних факторів, здатних викликати фрустрацію, прийнято виділяти зовнішні та внутрішні. До зовнішніх факторів належать:

  • міжособистісні конфлікти, в тому числі такі, які переростають у протиріччя особистого і соціального;
  • неправильні умови виховання або руйнівний стиль виховання провісник конфліктів на грунті дисгармонії особистісних і суспільних цінностей;
  • незадоволеність собою в роботі або інших сферах: незадоволена потреба в самоактуалізації, викликана відчуттям неповного розкриття особистісного потенціалу або усвідомленням невірно обраного шляху.

Серед внутрішніх причин фрустрації називаються здебільшого різного роду внутрішні конфлікти:

  • Наявність двох бажаних цілей, тобто людина вибирає між двома позитивними подіями. Але досягти одночасно вона їх не може. Яку б потребу людина не вибрала, вона виявиться і у виграші і в стані легкої фрустрації одночасно.
  • Вибір найменшого зла, тобто вибір з двох негативних ситуацій. Такий конфлікт викликає найсильнішу фрустрацію, адже людина в будь-якому випадку виявиться в програші. Нерідко особистість намагається уникнути прийняття рішення, йде від реальності. При неможливості втечі проявляє агресію і гнів.
  • Вибір між позитивною і негативною метою. Найчастіший конфлікт, так звана боротьба добра і зла (світлої і темної сторони душі). Викликає фрустрацію середньої сили.

Як з цим боротися?

Стан фрустрації у дитини

Щоб адекватно пережити стан фрустрації, потрібно особливу увагу приділити йому з самого початку, коли фрустрація тільки-но стала помітною. Саме в цей момент людина робить необдумані, хаотичні, безглузді вчинки – як спрямовані на досягнення первинної мети, так і далекі від неї. Головне, пережити агресію і депресію, вгамувати ці настрої в собі.

Другий крок – заміна первинної мети на альтернативну, але більш доступну. Або розгляд причин невдачі і складання плану щодо їх подолання. Краще спочатку провести аналіз ситуації. Якщо з’ясовується, що подолати труднощі дійсно не можна, то рекомендується вибрати іншу мету або відстрочити досягнення колишньої, якщо зовнішні умови можуть змінитися з часом.

Серед особистісних якостей, які допомагають звільнитися від цього стану, – емоційна стійкість, високий рівень відповідальності і самооцінки, нонконформізм. У той же час перешкоджають звільненню від травмуючого стану емоційно-вольова нестійкість, схильність до агресії, низька самооцінка, а також висока емоційна реактивність.

Тривале перебування в стані фрустрації може привести до негативних змін характеру і розвитку агресивності, заздрісність, байдужості, млявості тощо. Якщо самостійно подолати фрустрацію не виходить, то необхідно звернутися до фахівця – психолога або психотерапевта.

Редакція
Редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий