fbpx
Екзистенційна криза в житті

У пошуках смислу: що таке екзистенційна криза і як її подолати

Цей складний філософський термін останнім часом досить часто використовується в ЗМІ, хоча далеко не всі розуміють, що ж він означає насправді. Давайте розповімо про це докладніше.

Слово «екзистенція» в перекладі з латині означає «існування». У філософії цей термін використовується для позначення індивідуального переживання конкретною особистістю свого існування в світі.

Екзистенційна криза – тривожний стан особистості, що супроводжується роздумами про сенс життя, місце людини у всесвіті. Її мучить питання «хто я?» і «навіщо я живу?», «чого хочу?», «в чому моє призначення?».

«Екзистенціальна криза» – типова first world problem: у розумної істоти, звільненої від необхідності постійно вирішувати найнагальніші питання виживання, з’являється достатньо часу на те, щоб замислитися над сенсом власного життя, а часто і прийти до невтішних висновків.

Питання смислу життя можуть хвилювати будь-яку людину незалежно від віку, національності, соціально-економічного статусу і т. д. Якщо пошук відповідей на ці питання дається важко або взагалі відбувається занадто гостро, людина переживає екзистенційну кризу.

Смисл надає людському життю стійкості і спрямованості. У цьому був переконаний видатний австрійський учений, психолог, психіатр і невролог Віктор Франкл. В результаті своїх досліджень він довів, що прагнення до сенсу є головною рушійною силою розвитку особистості, що визначає її поведінку.

Франкл навіть заснував новий метод психотерапії – логотерапію, орієнтовану на те, щоб допомогти людині знайти сенс життя.

Як подолати екзистенційну кризу? Джерела особистого смислу

Всі спеціалісти приходять до висновку, що подолати свою особисту екзистенційну кризу можна тільки визнавши, що сенс життя полягає в проживанні поточного моменту. У людини немає заданої місії і немає об’єктивного смислу існування, але кожен створює його суб’єктивно. Відповідно, для подолання кризи потрібно знайти свій особистий смисл життя.

Відчуття присутності сенсу в житті значно впливає на наше емоційне благополуччя, підвищуючи рівень задоволеності життям в цілому. У критичній екзистенціальній ситуації люди найчастіше в якості опор використовують такі джерела особистого сенсу:

  • любов до інших людей, турбота про когось, служіння суспільству;
  • створення сім’ї і народження дітей;
  • прагнення зробити світ кращим, благодійність;
  • відданість справі, відповідальність за неї; якісне виконання своєї роботи;
  • творчість – створення чогось нового;
  • повнокровне проживання життя, дотримання його природніх ритмів, насолода красою навколишнього світу;
  • передача свого досвіду іншим людям;
  • різноманітна соціальна активність;
  • самоактуалізація – реалізація людиною своїх здібностей, свого потенціалу.

Сенс буття у різних людей і в різні періоди життя різний. Віктор Франкл писав:

«Справа не в тому, чого ми чекаємо від життя, а в тому, чого воно чекає від нас. Ми повинні не питати про сенс життя, а зрозуміти, що це питання звернене до нас самих».

Пошук суті життя завжди пов’язаний із самореалізацією людини.

Дорога редакція
Дорога редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий