fbpx
Речовини, які викликають залежність

5 речовин, що викликають найсильнішу залежність, і їхній вплив на мозок

Цей рейтинг складений британським психіатром, професором нейропсихофармакології Девідом Натті та його дослідницькою групою. Що цікаво, деякі речовини з даного списку, цілком легальні в переважній більшості країн світу.

1. Героїн

Залежність від героїну

Це опіоїдний наркотик, при вживанні якого розвивається сильна психічна та фізична залежність. Це обумовлено тим, що при ін’єкції речовина швидко проникає в мозок, легко долаючи гематоенцефалічний бар’єр між кровоносною і центральною нервовою системою.

У мозку речовина викликає підвищене вироблення дофаміну. Досліди на експериментальних тварин показали збільшення рівня цього гормону задоволення на 200%.

Героїн імітує природні речовини в мозку, які були створені природою, щоб контролювати біль і збільшувати задоволення.

Додатковим механізмом звикання є підвищене вироблення збудливого медіатора глутамату. У сукупності з жорстокими симптомами відміни – болем, тривогою, судомами, безсонням – це призводить до сильної залежності.

Ломка починається через 4-24 години після прийому останньої дози героїну, і наркоман гостро потребує чергової порції наркотика. Крім того, організм швидко розвиває толерантність до героїну – людині з кожним разом потрібна все більша і більша доза.

Героїнові наркомани часто помирають від інфарктів, інсультів, оскільки наркотик впливає на стан серцево-судинної системи. Ще одна причина летального результату – виснаження, до якого призводить постійна стимуляція центральної нервової системи. Експерти присвоїли цьому наркотику три бали з трьох можливих за ступенем формування залежності.

2. Кокаїн

Кокаїн і залежність від нього

Кокаїн – це алкалоїд, що міститься в рослинах роду Ерітроксилум. У природі він виконує роль інсектициду і захищає листя чагарників від поїдання комахами. Кокаїн має потужний стимулюючий вплив на центральну нервову систему, викликаючи почуття ейфорії.

Зазвичай система винагороди в мозку працює за певними правилами. Нейромедіатор – в даному випадку дофамін – потрапляє в простір між нейронами, яке називається синапс. Спеціалізовані рецептори передають сигнал для відгуку на його появу, потім видаляють нейромедіатор з синапсу, щоб припинити його дію.

Кокаїн блокує системи зворотного захоплення дофаміну, змушуючи його працювати знову і знову, приводячи до ураганного вибуху задоволення.

Однак кокаїнова ейфорія не триває вічно, і після завершення дії наркотика настає фаза пригніченого стану. Серед інших побічних ефектів – сильна втома, тривога і безсоння.

Кокаїн небезпечний для серцево-судинної системи. Він викликає потужні спазми, які можуть привести до крововиливу в мозок, порушити роботу серця або інших органів. Ще один негативний ефект – стан гострого психозу, в якому людина мало себе контролює. Крім того, існує міф, що кокаїн не викликає звикання, але це не так.

3. Нікотин

Залежність від нікотину

Нікотин, як і кокаїн, – алкалоїд, що в природі здійснює функцію боротьби з комахами. Це основна складова тютюну, яка викликає звикання. Нікотин швидко поглинається легенями і транспортується в мозок. Він збільшує активність нікотинових ацетилхолінових рецепторів, що призводить до викиду адреналіну.

Це тимчасово стимулює різні системи організму, і людина відчуває себе бадьоріше і активніше. А викид дофаміну супроводжує куріння відчуттям задоволення.

Нікотин токсичний, тривале його вживання сприяє розвитку онкологічних захворювань, ішемії, стенокардії і так далі. ВООЗ стверджує, що до 50% курців помирають з причин, пов’язаних з цією шкідливою звичкою.

4. Барбітурати

Препарати на основі барбітуратів

Заспокійливі і снодійні засоби на основі барбітурової кислоти справляють пригнічуючий вплив на ЦНС. Залежно від дозування ліків, вони можуть мати легкий розслабляючий ефект або навіть спричинити кому.

Барбітурати стимулюють рецептори гальмівного нейромедіатора – гамма-аміномасляної кислоти, в результаті чого передача імпульсів в ЦНС сповільнюється. Це призводить до розслаблення м’язів, заспокоєння, усуває тривогу. Проблему залежності від препаратів довго замовчували, однак згодом визнали і відмовилися від них.

При цьому якщо кокаїн і героїн нелегальні, то ці ліки протягом довгого часу були відносно доступні, що робить їх ще більш небезпечними.

5. Алкоголь

Залежність від алкоголю - чим він небезпечний?

Абсолютно легальні в більшості країн спиртні напої названі найнебезпечнішим наркотиком в світі. Звикання вони також викликають досить швидко. Дослідження на тваринах показали, що алкоголь збільшує рівень дофаміну на 40-360%.

Спиртне підсилює ефект дії гамма-аміномасляної кислоти (ГАМК) – основного гальмівного медіатора нервової системи. Тому рухи і мова пяних людей уповільнюються, а доза алкоголю розслабляє. ГАМК поступово адаптується до змін, знижуючи активність відповідних рецепторів, що робить мозок залежним від спиртного.

Якщо людина перестає вживати алкоголь, знижена активність ГАМК-рецепторів призводить до ослаблення функції нервового гальмування, і мозок стає більш збудливим.

Ще одна причина формування залежності від алкоголю – можливість швидко отримувати енергію для живлення мозку. Для цього потрібен ацетат – проміжний продукт метаболізму етанолу. Мозок підсаджується на просте джерело енергії. В організмі людини, яка регулярно випиває, спирт замінює звичне джерело енергії – глюкозу.

За данними ВООЗ, щорічно в світі через вживання алкоголю помирають 3,3 мільйона людей. У статистику входять супутні пияцтву хвороби і травми.

Сам доктор Натт відзначає, що правовий статус наркотику не обов’язково пов’язаний із залежністю або шкодою від нього. Тютюн і алкоголь займають високі позиції в рейтингу, але залишаються легальними.

Джерело: The Lancet

Дорога редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий

Pin It on Pinterest