fbpx
uk
Психологія кольорів і їх значення

Психологія кольору: як різні кольори впливають на наші емоції і поведінку

Психологія кольору заснована на тому, який психічний і емоційний вплив здійснюють різні кольори на поведінку людини в усіх сферах її життя. Одні моменти в психології кольору вкрай суб’єктивні, в той час як інші загальноприйняті і доведені.

Також слід пам’ятати, що в різних культурах можливі різні інтерпретації і призначення того чи іншого кольору/відтінку.

Застосування психології кольорів в повсякденному житті

Ви помічали, що навколишнє оточення впливає на ваші емоції і душевний стан? Наприклад, що деякі місця вас особливо дратують? Або, що десь ви завжди максимально розслаблені і спокійні? Велика ймовірність, що частково це заслуга саме кольорів, що використовуються в тому чи іншому просторі.

В арт-терапії кольори часто пов’язані з емоціями людини. Також колір здатний вплинути не тільки на психологічний, а й на фізичний стан. Наприклад, дослідження показали, що у деяких людей червоний колір викликає підвищення частоти серцевих скорочень, що в свою чергу призводить до додаткового викиду в кров адреналіну.

Зараз є досить багато інформації про те, як працює кольоротерапія, і який вплив на вас можуть здійснювати різні кольори і освітлення.

Терапія кольором

В цілому, за психологічним ефектом кольори можна розділити на дві категорії, в залежності від їх типу: холодні або теплі. Теплі кольори – такі як червоний, жовтий і оранжевий – можуть викликати різні емоції: від умиротворення і безтурботності до неприязні і гніву. Холодні ж кольори – такі як зелений, синій і бузковий/пурпурний – часто викликають такі почуття, як спокій і навіть смуток.

Ідеї ​​психології кольору також можна застосовувати і в повсякденному житті. Якщо ви плануєте перефарбувати стіни або змінити дизайн дому чи кімнати відповідно до нової колірної схеми, то вам дійсно варто дочитати цю статтю до кінця, щоб дізнатися, як різні кольори впливають на емоції і настрій.

Психологічний вплив холодних кольорів

Хочете бути креативнішим? Вам на допомогу прийде пурпурний колір. Цей колір отримують при змішуванні червоного і синього, завдяки чому він має як стимулюючий, так і заспокійливий ефект, що, як вважається, сприяє творчій активності.

За словами психологів, світло-пурпурний створює атмосферу спокою, знімаючи напругу. Це чудовий колір не тільки для дому, але й для офісу.

Холодні кольори і відтінки

Шукаєте спокою й умиротворення? Зверніть увагу на зелений і синій кольори. Вважається, що вони допомагають заспокоїтися більшості людей. До слова, цей ефект певною мірою можна пояснити і з наукової точки зору – наші очі фокусують зелений колір безпосередньо на сітківці, що, як вважається, менше напружує очні м’язи.

Синій колір рекомендують використовувати в приміщеннях, через які проходить багато народу, або де ви та інші люди проводите значну кількість часу. Будучи ще одним холодним кольором, синій допомагає заспокоїтися і знайти душевний спокій, вирівнюючи дихання і знижуючи кров’яний тиск.

Це чудове кольорове рішення для спальні, особливо якщо вам буває важко розслабитися після важкого дня.

Психологічний вплив теплих кольорів

Хочете створити яскраве середовище, яке викликає апетит? Вибирайте такі кольори, як жовтий і оранжевий. Саме їх ми, як правило, несвідомо асоціюємо з їжею. Ви коли-небудь замислювалися, чому так багато кафе і ресторанів вибирають ці відтінки? Це і є відповідь.

Теплі кольори і відтінки

Але будьте обережні, використовуючи такі яскраві кольори, як помаранчевий і особливо жовтий. Справа в тому, що вони відбивають більше світла, що надмірно стимулює очі і може викликати дратівливість. Також якщо ви стежите за фігурою, то краще відмовитися від ідеї кухні або їдальні в таких відтінках.

Психологія кольору в маркетингу і рекламі

Маркетологи і фахівці зі створення реклами теж активно користуються принципами психології кольору. Той факт, що деякі компанії виділяють чималі кошти на дослідження в цій сфері, а багато інших активно впроваджують відомі на сьогоднішній день принципи психології кольору, добре показує, наскільки сильно люди, що створюють рекламу, вірять в цю концепцію.

Принципи психології кольору впроваджуються повсюдно: щоб змусити людей відчувати голод, створити позитивну або негативну атмосферу, викликати довіру, відчуття спокою або прилив сил. І це лише мала частина з великого списку можливостей.

А тепер давайте розберемо найпоширеніші особливості психології кольору на прикладі популярних кольорів.

Поширені значення кольорів

Далі представлені найпоширеніші значення тих чи інших кольорів. Слід зазначити, що в більшій мірі це відноситься до країн Європи і Заходу в цілому.

Майте на увазі, що певні відтінки для деяких народів можуть мати кардинально різні значення. Також на значення кольору впливає те, в якому контексті він використовується і в поєднанні з якими відтінками. Вважайте цей список швидше посібником з психології кольору для початківців, ніж науковим трактатом.

 • Білий: непорочність, чистота, невинність, відчуття простору, нейтральність, траур/ скорбота (в деяких східних культурах/спільнотах).
 • Чорний: авторитет, сила, міць, зло, інтелект, схуднення, смерть або траур/ скорбота.
 • Сірий: нейтральність, практичність, стабільність.
 • Червоний: любов, романтика, великодушність, м’якість, комфорт, енергійність, збудження, напругу, життя, кров.
 • Оранжевий: щастя, енергійність, збудження, ентузіазм, тепло, добробут, процвітання, витонченість, зміни.
 • Жовтий: щастя, веселощі, радість, тепло, оптимізм, голод, напруга, гнів / злість, привернення уваги.
 • Зелений: природність, холод, зростання і розвиток, гроші, здоров’я, безтурботність, гармонія, спокій, родючість, достаток.
 • Синій: спокій, безтурботність, холод, байдужість, мудрість, вірність, правда, зосередженість.
 • Фіолетовий/пурпурний: аристократичність, добробут, витонченість, мудрість, екзотичність, натхненність, процвітання, повага, містика.
 • Коричневий: надійність, стабільність, дружба, смуток, тепло, комфорт, безпека, натуральність, природність.
 • Рожевий: романтика, любов, м’якість, спокій, хвилювання.

Джерело: arttherapyblog.com

Редакція
Редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий