fbpx
Різниця між психіатром, психологом і психотерапевтом

Психіатр, психолог і психотерапевт: в чому різниця?

Наша психіка влаштована так, що вона в змозі витримувати різного роду «навантаження». Так відбувається, якщо мова йде про здоровий організм. Однак, нерідко трапляється так, що тривале перебування людини в стані несподіваного або хронічного стресу, настільки підриває внутрішні ресурси, що без сторонньої допомоги людина просто не в змозі впоратися зі ситуацією, що склалася. Їй потрібна допомога фахівця. 

А ось якого саме, спробуємо розібратися. Справа в тому, що фахівців в області душевного здоров’я – психологів, психіатрів і психотерапевтів – у нас зазвичай плутають або не розмежовують зовсім. Але діяльність кожного з них має свої особливості.

Хто такий психолог і чим він займається

Психолог – це фахівець з вищою психологічною освітою, що працює в системі освіти, на виробництві, в комерційних структурах, в системі охорони здоров’я та ін.

Психолог – не лікар! Принаймні, в нашій країні більшість психологів не мають вищої медичної освіти. Відповідно, вони не мають права призначати своїм клієнтам лікарські засоби (антидепресанти, наприклад). Головна зброя психолога – це слово, а також уміння слухати.

Психологи мають право: займатися наукою і викладанням, проводити тренінги, допомагати з вибором професії, працювати на телефоні довіри, тестувати рівень інтелекту, виявляти здібності, консультувати, проводити тренінги і видавати рекомендації.

Чим же може допомогти такий фахівець? Консультуючи, психолог допомагає клієнтам краще розуміти себе і свої потреби, своїх близьких і вибудовувати з ними більш ефективні взаємини, конструктивними способами вирішувати конфлікти.

Однак, психологи не дають готові відповіді, вони можуть лише допомогти людині зробити вибір і прийняти самостійне рішення.

Хто такий психіатр і чим він від відрізняється від психолога

Психіатр – це фахівець з вищою медичною освітою, який має сертифікат за спеціальністю “психіатрія-наркологія”. На відміну від психолога, психіатр – це лікар, який може консультувати і лікувати як здорових клієнтів, так і клієнтів з тими чи іншими психічними розладами. Це можуть бути як важкі психічні захворювання (шизофренія, психози, маніакальні розлади), так і більш легкі (тривожні розлади, панічні атаки, депресії).

Також психіатри займаються клієнтами, котрі мають суїцидальні нахили, що мають тривале безсоння, лікують епілепсію і посттравматичні розлади. Переважно в своїй роботі фахівці даного профілю використовують медичні засоби, але також вони можуть займатися інформуванням хворих та їхніх родичів, розвитком у клієнтів соціальних навичок у випадках важких порушень психіки.

Хочеться відзначити, що сам факт направлення людини на консультацію до психіатра не робить її психічно неповноцінною і не означає автоматичної постановки на облік. Для цього потрібні більш вагомі підстави.

У нашій країні психіатри також є і наркологами, а це значить, що вони мають право консультувати і лікувати наркозалежних пацієнтів.

Тип третій – психотерапевт

Психотерапевт – це фахівець з вищою медичною або психологічною освітою, який додатково пройшов спеціалізацію за фахом «психотерапія». На практиці в нашій країні всі психотерапевти мають базову психіатричну освіту. Тільки відпрацювавши три роки психіатром і пройшовши перепідготовку, фахівець може називатися психотерапевтом і займатися психотерапією. І все ж між цими фахівцями є різниця.

По-перше, психотерапевт не займається лікуванням важких психічних захворювань. У його компетенцію входять такі недуги, як депресії, фобії, хворобливі залежності, неврози, тривожні розлади та ін. Тобто клієнтами психотерапевта є люди з розладами психіки.

По-друге, психотерапевт в лікуванні спирається на спеціальні психотерапевтичні методи (психоаналіз, гіпноз, когнітивно-поведінкова терапія, гештальт-терапія тощо) індивідуальні/групові, довгострокові / короткострокові, а не обмежується лише медикаментами. Фармакологічні засоби є, в даному випадку, тільки додатковими засобами.

Підведемо підсумки

Отже, психолог займається психічно здоровими людьми, не виписує ліки, не ставить діагнози, а допомагає клієнту налагодити відносини з собою і з оточенням.

Психіатр – це лікар, який, як правило, займається важкими психічними розладами за допомогою медикаментів.

Психотерапевт – це лікар, який займається лікуванням психічних розладів в основному за допомогою терапії, медикаментозне лікування в даному випадку є лише додатковим методом.

Не варто боятися звертатися до фахівців в цій сфері. Лікування будь-якого захворювання вимагає допомоги відповідного фахівця. І якщо без допомоги психолога в деяких випадках можна обійтися, то вирішити проблеми, що знаходяться в компетенції психотерапевта чи психіатра своїми силами навряд чи вдасться.

Дорога редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий

Pin It on Pinterest