fbpx
uk
Ієрархія Маслоу

Піраміда потреб Маслоу: пояснюємо простими словами

Чи замислювалися ви, що спонукає нас робити те, що ми робимо? Ієрархія потреб Маслоу – це відома теорія, яка намагається відповісти на це питання.

Будучи гуманістом, Маслоу вважав, що у всіх людей є бажання досягти самореалізації, тобто вроджена потреба реалізувати свій потенціал. Однак перш ніж людина зможе досягти цього, йому необхідно задовольнити основні потреби, такі як потреба в їжі, безпеці, любові і почутті власної гідності.

Маслоу описує п’ять рівнів своєї ієрархії потреб. У цій статті ми поговоримо про це докладніше.

Від дефіциту до потреби в рості

Ієрархія Маслоу часто представляється у формі піраміди, де нижні рівні складаються з базових потреб, а верхні відповідають за гуманістичні потреби. Ті потреби, які розташовані в основі піраміди – це фізіологічні бажання, такі як бажання їсти, пити, спати і т. д.

Після того, як потреби низького рівня задовольняються, ми можемо перейти до наступного рівня потреб – прагнення до безпеки.

Чим вище ми рухаємося по піраміді Маслоу, тим більше наші потреби пов’язані з психологією і нашою соціальної роллю. Потреба в любові, дружбі і близькості стає невід’ємною частиною нашого життя. Потім йде наше бажання залишити свій слід в історії, адже почуття власної гідності і успіх, теж відіграють важливу роль в нашому житті.

Піраміда потреб Маслоу

“Дефіцитарні” потреби проти “ростових”

Маслоу вважав, що наші потреби можна порівняти з інстинктами, а фізіологічні потреби, такі як потреба в безпеці, соціальні потреби і бажання отримати повагу виникають через необхідність виживати. “Дефіцитарні” потреби заповнюють нижні рівні піраміди. На вершині ж піраміди розташовуються “ростові” потреби. Вони є наслідком бажання розвиватися, а не результатом базових природних потреб.

Давайте коротко розглянемо кожен рівень піраміди Маслоу від низу до верху.

Рівень 1: Фізіологічні потреби. Назва цих потреб говорить сама за себе. Вони виникають з необхідності виживати і продовжувати людський рід.

Рівень 2. Потреба в безпеці. На цьому рівні превалює бажання контролювати своє власне життя і долю, і потреба в безпеці та захисті.

Рівень 3: Соціальні потреби. Такі як прийняття, приналежність до громади і відносини з близькими людьми, тут виходять на передній план. На цьому рівні поведінкою людини рухає потреба в емоційних уподобаннях.

Рівень 4: Бажання завоювати повагу. На цьому рівні люди хочуть, щоб їх поважали і цінували. Як тільки потреби на перших трьох рівнях будуть задоволені, бажання завоювати повагу починає грати більш важливу роль в поведінці людини.

Рівень 5: Потреби в самореалізації. На цьому рівні людьми починає керувати ентелехія. Це біологічний стимул, який змушує нас працювати над своїм потенціалом. Інакше кажучи це потреба в самореалізації, тому в певному сенсі ентелехія – це рушійна сила і наша мета. На цьому рівні люди стурбовані особистісним ростом і набагато менше озираються на інших, оскільки це заважає їм розкривати свій потенціал.

Хоч Маслоу і розставив потреби у вигляді ієрархію, він також визнавав, що задоволення кожної потреби не повинно переходити в розряд «все або нічого». Отже, людям не обов’язково повністю задовольняти одну потребу, щоб перейти до наступної в ієрархії.

Маслоу припускав, що в будь-який момент часу у більшості людей частково задоволені потреби з кожного рівня піраміди. Просто ті у кого нижній рівень задоволеності вище, частіше досягають більшого прогресу.

Крім того, Маслоу відзначав, що деякі дії можуть задовольняти дві і більше потреб. Наприклад, обід в компанії друзів відповідає фізіологічній потребі в їжі, а також задовольняє потребу в приналежності. Точно так же, якщо ви за професією пов’язані з допомогою людям, то це забезпечує вас доходом (що дозволяє платити за їжу і житло), але і дає вам відчуття соціального зв’язку і задоволення від власної діяльності.

Редакція
Редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий