fbpx
uk
Як робота робить нас щасливими

Парадокс зайнятості: чому працювати не хочеться, але щастя без роботи немає

Великий парадокс трудового життя полягає в тому, що багато людей не люблять свою роботу, але вони набагато більш нещасні, коли нічого не роблять взагалі.

Дослідження підтверджують це. Ми вважаємо, що ми щасливі, коли не працюємо, але дослідження показують, що в полудень неділі – час, коли ми зазвичай нічим не зайняті, – ми відчуваємо себе найменш щасливими. Кращі моменти наступають, коли ми активно чимось зайняті, а не пасивно валяємося на дивані.

Це помилкове враження постійно проявляється в тому, як ми поводимося: з тих чи інших причин, ми не робимо того, що робить нас щасливими. Наприклад:

Ви купуєте квартиру в передмісті, незважаючи на те, що скорочення часу поїздки на роботу дуже позитивно впливає на щастя і благополуччя. Якщо поїздка на роботу щодня займає у вас годину, то, щоб бути задоволеним своєю роботою, ви повинні заробляти на 40% більше того, хто щодня ходить в офіс 15-20 пішки.

Ми думаємо, що покупка більшої кількості непотребу зробить нас щасливими, але ми дуже швидко звикаємо до того, що у нас є.

Зокрема, дослідження показують, що більше половини американців не використовують свій час відпустки, тому що хочуть домогтися більшого успіху на роботі – хоча ніщо не має більш позитивного впливу на продуктивність, ніж можливість відключитися, розвіятися і перезарядитися.

Те ж саме з роботою. В разі її відсутності ми раді нічого не робити – адже для цього потрібно куди менше зусиль, ніж для роботи в складних проектах. Але неробство, особливо у великих дозах, робить нас глибоко нещасними.

Це впливає і на тих, у кого немає роботи. Два найбільш поширені побічні ефекти безробіття – це самотність на індивідуальному рівні і випадання зі спільноти. У безробітних теоретично найбільше часу для спілкування, але дослідження показують, що вони відчувають сильну соціальну ізоляцію.

Як стверджує Майкл Льюїс у великій новій книзі «Проект неробства» (The Undoing Project), «занурення в щось всепоглинаюче, поки повз тебе пропливають інші труднощі, приносить когнітивне і емоційне полегшення. Складнощі інтелектуальних головоломок – ніщо в порівнянні з емоційними труднощами. Робота – чудовий притулок».

Але робота – це більше, ніж просто діяльність, яка дає нам гроші і певну мету: це також процес, завдяки якому функціонує весь світ. Це дозволяє нам, окремим особистостям, виробляти товари та послуги один для одного. В цілому, люди цінують зусилля. Історія від поведінкового економіста Дена Аріелі, добре ілюструє цю ідею:

На початку своєї кар’єри слюсар «був не дуже хороший у своїй справі: йому потрібно було багато часу, щоб відкрити двері, і він часто ламав замок. Проте, люди були щасливі заплатити йому гонорар і чайові. Але коли він став справлятися краще і швидше, вони почали скаржитися на розмір оплати і переставали давати чайові. Можна було подумати, що вони цінують можливість швидкого доступу до житла чи машини. Але насправді вони лише хотіли бачити, як слюсар прикладає зусилля і витрачає час – навіть якщо це означало більш тривале очікування.

Хоча характер нашої роботи постійно змінюється – на соціальному або особистісному рівні, – вона важливіша, ніж нам здається. І через те, як сильно ми залучені в роботу, особливо в порівнянні з неробством, вона робить нас щасливішими, ніж ми зазвичай про це думаємо.

Source: Your work makes you happier than you think

Редакція
Редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий