fbpx
uk
Токсичні батьки

8 ознак токсичних батьків, які отруюють життя своїм дітям

Виховувати дитину – важкий труд, тим більше, що кожна людина індивідуальна, і якогось ідеально-універсального рішення в питаннях виховання немає і бути не може. В таких умовах майже неможливо діяти безпомилково.

Однак деякі батьки не тільки роблять педагогічні помилки, а й відверто ламають психіку і здоров’я своєї дитини, перетворивши перекладання відповідальності і маніпуляції почуттям провини в основні свої методи виховання.

У цій статті ми розглянемо ознаки токсичних батьків, які псують своїм дітям життя, в корені неправильно вибудовуючи стосунки з ними.

1. Боїться – значить любить

Такі батьки постійно піддають дітей емоційним атакам, діапазон яких змінюється в залежності від настрою і навколишнього оточення на роботі. Причому, влаштовуючи дитині істерику або скандал вселенського масштабу з приводу двійки або не одягненої шапки, вони щиро вважають, що таким чином піклуються про її добробут.

Страх перед батьками

Діти в такій сім’ї звикають все приховувати і взагалі вести себе як можна непомітніше, щоб не викликати черговий напад гніву. Змушуючи дитину боятися себе, потім не дивуйтеся, що вона не має до вас довіри і ніколи не буде проявляти ласку.

2. Безправний співучасник

Токсичні батьки дуже часто змушують дитину ділити відповідальність за свої рішення, а іноді і перекладати її повністю на них. Наприклад, мама переконує чадо, що вона багато курить через його погану поведінку, щоб заспокоїтися.

Коли така дитина виростає, дорослі роблять його спільником своїх конфліктів з оточуючими, змушуючи вислуховувати купу негативних подробиць, але при цьому позбавляючи права висловити власну думку або прийняти будь-яке рішення.

3. Завищена планка

Безумовно, всім хочеться, щоб їхні діти добивалися успіхів. Однак токсичні батьки вибирають для цього явно провальну тактику. Від дітей потрібно тільки найвищий результат, а коли він досягнутий – це сприймається як належне. Якщо ж у дитини нічого не вийшло – її чекає солідна порція зневажливих коментарів.

Завищені вимоги до дітей

Тобто, незалежно від того, домагається їх чадо успіху чи ні, батьки вселяють йому, що він – нікчема. Навіть досягнення можуть бути прокоментовані в зневажливому ключі, мовляв, ну, хоч десь не облажався, дурник наш.

Подібне ставлення з дитинства закладає в людині занижену самооцінку і відсутність волі до досягнення цілей. Який сенс їх домагатися, якщо ти при будь-якому розкладі будеш вважатися лузером?

4. Як добре, що ти такий недолугий

Немає нічого кращого і приємнішого для токсичних батьків, ніж докладно обговорити недоліки своїх дітей. Адже це чудовий спосіб тримати самооцінку дітей на гранично низькому рівні.

Як правило, найдоступніший напрям – недоліки зовнішності (зайва вагу, криві ноги, рідке волосся, вуха, що стирчать і т.п.), по відношенню до яких найпростіше нав’язати дитині комплекси. І навіть у разі відсутності недоліків такі батьки примудряються висмоктати їх з пальця, переконавши чадо, що 40-й розмір ноги – це катастрофа чи родимка на щоці просто огидна.

Що найцікавіше, спроби дітей позбутися настільки завзято обговорюваних недоліків (як реальних, так і уявних) сприймаються токсичними батьками в штики. “Яка ще дієта? Треба нормально харчуватися, макарошками і котлетками!” Вся справа в тому, що їм не потрібна вдосконалена версія дитини, адже набагато зручніше управляти забитою істотою з заниженою самооцінкою.

5. Ріст під ковпаком

Батькам-контролерам подобаються успіхи дітей, адже ними можна хвалитися і викликати заздрість оточуючих – родичів, колег, сусідів. Крім того, успішна дитина є свого роду запорукою благополучного життя для батьків.

Життя під ковпаком

Однак в токсичній сім’ї не все так просто. Поширений сценарій в головах батьків: доросла дитина повинна зробити фантастичну кар’єру, але при цьому щовечора приходити допомагати їм по дому. Ще більш популярний варіант: дівчина повинна вийти заміж за особу королівської крові, будучи міцно пришитою до маминої спідниці.

При цьому збереження контролю для таких батьків набагато важливіше, ніж благополуччя цього самої дитини.

6. Роби по-моєму, не вийде – сам винен

Токсичні батьки прагнуть контролювати чадо в усіх сферах життя – від навчання і роботи до вибору друзів і супутників життя. Причому їхній голос тут – аж ніяк не дорадчий. Неважливо, хто правий, головне, щоб дитина робила так, як сказали батьки, а не інакше.

Що найцікавіше, батьки користуються привілеями управлінців, не бажаючи приймати на себе відповідальність за прийняті рішення. Тобто, якщо в заданому ними плані щось пішло не так, то винні не вони, а дитина – адже вона напевно знову десь напартачила.

7. Піти не можна залишитися

Токсичні батьки прагнуть будь-що не випустити дорослу дитину з сімейного гніздечка, адже це означало б втрату контролю над її життям. У хід йдуть найвитонченіші маніпуляції: “Тобі що, з нами погано”; “Хто ж про тебе там подбати”; “Кидаєш на старості років” і т. п.

При цьому вони прагнуть залишити дорослу дитини, як правило, вже самостійно працюючу і здатну себе забезпечити, на правах нетямущого немовляти, позбавляючи права голосу навіть при покупці нового холодильника.

8. Ніякої приватності

На думку токсичних батьків таких понять як “особистий простір” і “приватність” у відносинах з дітьми немає і не може існувати. Діти – їхня власність, а значить, все що їм належить – належить і батькам.

Під цим соусом батьки постійно влаштовують ревізії ящиків і полиць своїх вже далеко не маленьких дітей. Нерідко, знаходячи там щось компрометуюче (або просто привід для причіпок), що надалі можна з успіхом використовувати для морального шантажу і приниження дитини.

Сподіваюся, ця стаття змусить вас уважніше придивитися до того, як ви поводитеся зі своїми дітьми, і задуматися про перебудову ваших взаємин в більш позитивне русло.

Редакція
Редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий