fbpx
uk
Незвичайні природні явища

Незвичайні природні явища: міражі, кульові блискавки і повзаючі камені

Людство знаходиться у постійному пошуку позаземних цивілізацій, але і без інопланетян на нашій планеті існує чимало дивовижних речей, які вражають уяву. Розповідаємо про найбільш незвичайні і часто все ще незрозумілі, навіть для вчених, явища природи.

Міражі

Міраж в пустелі

Оптичне явище в атмосфері, що відбувається при ламанні потоків світла на межі між різними за щільністю і температурою шарами повітря, називають міражами. Людина бачить відображення реального, але віддаленого об’єкта.

Складні міражі, які утворюються з шарів повітря різної щільності, завдяки різниці температур, носять назву «фата-моргана» на честь зведеної сестри короля Артура. Моргана, відкинута лицарем Ланселотом, яка оселилася на дні моря, втішаючи своє горе ілюзорним обманом моряків.

Варто пам’ятати, що міражі – це не тільки химерні явища природи, а й реальна загроза. Вони погубили чимало людей, що звернули до примарного моря замість того, щоб рухатися до мети. Щоб уникнути такого результату, фахівці складають карти, на яких вказують, де саме найчастіше зустрічаються міражі і що саме вони з себе являють: оазиси, міста, колодязі або гори.

Ми звикли думати, що міраж – пустельне явище, але фахівці стверджують, що значно частіше вони зустрічаються на Алясці. Чим нижчою є температура, тим марення чіткіше і помітніше. Ще міражі зустрічаються на Східному узбережжі Китаю і Байкалі.

Cappuccino Coast («Прибережний капучіно»)

Явище Cappuccino Coast фото

Це рідкісне природнє явище утворюється завдяки змішуванню морської солі, водоростей і предметів, що потрапили у воду. Під впливом потоків вітру з’являється густа піна, яка поступово зникає при наближенні до берега. Існує думка, що таке піноутворення це не пустощі природи, а наслідки забруднення навколишнього середовища.

У 2007 році в районі Сіднея океан викинув на берег велику кількість піни, яка заповнила 50 кілометрів суші, затопивши пляжі і будинки поблизу. Журналісти тоді і охрестили це явище «Прибережним Капучіно».

Найчастіше піну спостерігають жителі південної півкулі: Австралії, США і ПАР. Очевидці стверджують, що зовнішній вигляд цього явища нагадує ніби «в океан вилили величезну кількість кави з молоком, змішавши з хвилями гігантським блендером». «Прибережний капучіно» не є небезпечним для людини, але все ж не рекомендується купатися при такій кількості піни.

Сяючі пляжі Мальдів

Пляжі які світяться (люмінесцентний фітопланктон)

Деякі пляжі островів Мальдівського архіпелагу з приходом ночі стають схожі на неонове зоряне небо. Викликане це явище не магією Хогвартса, а життєдіяльністю планктону. Зірки «сходять на берег» ціною стресовій ситуації, в яку потрапляє біолюмінісцентний фітопланктон.

Випромінювання світла відбувається при викиданні світлячків на берег хвилею або при контакті з зовнішніми подразниками: дошкою для серфінгу чи босими ногами людей, що залишають на піску сяючий слід.

Туристи говорить, що таке купання викликає дискомфорт, тому ці пляжі вночі порожні, але для любителів романтики і дайверів організовуються спеціальні нічні експедиції.

Рибні, жаб’ячі та інші дощі

Рибний дощ фото

Дощ з тварин – рідкісне метеорологічне явище. Найчастіше, з неба «капають» жаби або риби, хоча зустрічалися і пташині «зливи». Іноді тварини виживають після падіння, але буває і падають на землю в уламках льоду. З цього можна зробити висновок з якої висоти вони впали.

Явище спостерігається після штормів і смерчів. Такі незвичайні дощі згадувалися навіть у Біблії: в числі однієї з десяти єгипетських кар згадується чудо з падаючими з неба жабами. В наш час відомі випадки падання креветок, мишей, птахів, риб, і навіть павуків зі зміями. Наукові теорії грунтуються на силі вітру, що підбирає з поверхні землі тварин і скидає їх назад в іншому місці.

Кульові блискавки

Кульова блискавка в природі

Цей особливий вид блискавки виглядає як яскрава вогненна куля, що пливе по повітрю. Також вона має вигляд краплі, груші або гриба. За оцінками вчених температура кульової блискавки становить до 1 тис. градусів за Цельсієм. Очевидці цього природного явища спеки не відчували, але у випадках, коли куля вибухала, скло і метал плавилися, а рідина випаровувалася.

Кульова блискавка здатна вільно переміщуватися і навіть зависати в повітрі. Поява кулі можлива не тільки на відкритому просторі, відомі свідчення появи її з розеток і через шпарини у вікнах.

Досі не зрозуміло, з чого вона складається, звідки утворюється випромінювання і яким чином кульова блискавка проникає в приміщення через маленькі отвори, а потім приймає початкову форму.

Вченими виділяється декілька основних версій. За однією з них, плазмова куля утворюється з пилових частинок і активних газів, які отримали електричний розряд. За іншою, явище утворюється за рахунок радіохвиль, що виникають в результаті електромагнітних коливань, що виникають між грозовими хмарами і земною корою.

Повзаючі камені

Повзаючі камені

Геологічний феномен, виявлений в Долині Смерті в США. Камені повільно рухаються по дну висохлого озера Рейстрек-Плайя, залишаючи за собою довгі сліди. До 2013 року ніхто не фіксував їх пересування.

Вага каменів досягає кілька сотень кілограмів. Камені рухаються лише один раз в два або три роки, сліди зберігаються протягом трьох-чотирьох років. Деякі камені навіть перевертаються.

Зрозуміло, спочатку все пояснювалося надприродними силами, потім була теорія вплив електромагнітних полів. Пізніше основними причинами почали вважати воду і лід. У дощовий сезон вода розноситься по поверхні озера, завдяки чому грунт розмокає і дозволяє вітру зрушувати навіть найважче каміння. А тонка крижана кірка посилює взаємодію каменю з вітром і допомагає йому переміщувати каміння.

Тому, вчені прийшли до висновку, що допомагають зрушувати камінці не надприродні сили, а поєднання льоду, підлідної течії і незвичайної поведінки вітру над поверхнею озера.

Редакція
Редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий