fbpx
uk
Англо-занзібарська війна - найкоротша в історії

Найкоротша війна в історії: що це було і з чого все почалося?

Мало хто чув про Англо-занзібарську війну 1896 року. Але при цьому саме вона є найкоротшою війною в історії людства. Тривала вона всього 38 хвилин.

Все почалося з підписання Гельголандско-Занзібарської угоди між Британією і Німеччиною в 1890 році. Це угода встановлювала сфери впливу двох держав у Східній Африці. Занзібар відходив під вплив Британії, а ось під управління Німеччини відходила континентальна Танзанія.

Оголосивши, що відтепер Занзібар знаходиться під протекцією Британської імперії, Британія ставить на чолі країни свого «ручного» султана. Хамад ібн Тувайні, який підтримував британців, прийшов до влади в 1893 році.

Початок конфлікту

Султан Хамад ібн Тувайні відносно мирно правив протекторатом протягом 3 років. Але 25 серпня 1896 року він несподівано помирає, прямо в своєму палаці. І, звичайно, ми тепер ніколи не дізнаємося дійсних причин його смерті, але багато хто вірить, що його отруїв його кузен Халід ібн Баргаш.

Ця підозра підкріплюється тим фактом, що всього через кілька годин після смерті Хамада, Халід перебрався до палацу і заявив, що займає місце султана. І все це без узгодження з Британією.

Немає потреби говорити, що місцеві британські дипломати були незадоволені таким поворотом подій. Глава дипмісії, Базиль Кейв, дуже швидко випустив заяву, в якій йшлося, що Халід повинен скласти повноваження. Халід проігнорував це і почав збирати свою армію навколо палацу.

Ці люди виявилися добре озброєні. Але варто зауважити, що всі ці рушниці, гармати і ядра були дарами від Британської імперії, які вони надсилали всі ці роки колишньому султану. До кінця 25-го серпня палац, в якому знаходився Халід, був оточений близько 3 000 людей, на озброєнні яких були артилерійські знаряддя.

Військові Занзібару біля палацу султана

До цього часу в гавань вже стягувалися військові сили Великобританії. А саме два корабля – бронепалубний крейсер 3-го класу «Філомеле» (Philomel) і канонерський човен «Дрозд» (Thrush). Моряки з цих човнів були відправлені на охорону британського консульства, також в їх обов’язки входило попередження бунту серед місцевих жителів. Глава британської дипмісії попросив підтримки у ще одного британського корабля, що знаходиться неподалік, це була канонерський човен «Горобець» (Sparrow), який увійшов в гавань увечері 25-го серпня.

Незважаючи на те, що Кейв зібрав в бухті значні сили, він розумів, що у нього немає прав починати будь-які дії без наказу британського уряду. Щоб підготуватися до будь-якого розвитку подій він відправив телеграму до Міністерства Закордонних Справ: «Чи маю я право віддати наказ стріляти по палацу, якщо інші мирні методи не спрацюють?» Чекаючи відповіді, Кейв продовжив відправляти ультиматуми Халіду, але все було безрезультатно.

На наступний ранок в гавань ввійшли ще два корабля Британської Імперії – торпедно-канонерський човен «Єнот» (Racoon) і бронепалубний крейсер 1-го класу «Сент-Джордж» (St. George). На борту другого був контр-адмірал Гаррі Роусон, командувач британським флотом в цьому регіоні. У той же час Кейв отримує телеграму з уряду: «Ми даємо вам право використовувати ті заходи, які здадуться вам необхідними, уряд підтримає їх. Але не робіть тих дій, в успішному результаті яких ви не впевнені».

26-го серпня султану Халіду був спрямований останній ультиматум. У ньому йшлося про те, що той повинен покинути палац до 9 години ранку наступного дня. Також Кейв наказав цивільним суднам покинути гавань через можливий початок військових дій.

О 8 годині ранку на наступний ранок, за годину до закінчення терміну ультиматуму, Халід відправляє Кейву відповідь: «Ми не спустимо наш прапор, і ми не віримо, що ви почнете стріляти по нам».

Кейв відповів в стилі британської дипломатії 19-го століття, що він не хоче стріляти по палацу, «але якщо ви зробите так, як сказали, у нас не залишиться вибору».

Розгортання конфлікту: як тривала найкоротша війна в історії

Це останній раз, коли Кейв отримав відповідь від Халіда. Як було сказано в наказі, о 9 годині британські кораблі відкрили вогонь. До 9:02 вся артилерія Халіда була розгромлена. А дерев’яні конструкції палацу ось-ось повинні були обвалитися.

Зовні залишалося близько 3000 чоловік. Приблизно в цей же час, через дві хвилини після початку бомбардування, Халід втік через запасний вихід палацу, залишивши прислугу і військових захищати палац самостійно.

До 9:40 обстріл закінчився, прапор султана був спущений, а найкоротша війна була закінчена через 38 хвилин після початку.

Кінець найкоротшої в історії війни

Для такої короткої війни кількість загиблих було значним. Близько 500 солдатів з армії Халіда були вбиті або поранені, в основному осколками від снарядів, які відлітали після потрапляння до палацу. Один британський старшина також був важко поранений і доставлений в госпіталь, де досить швидко оговтався від поранень.

Після втечі Халіда Британська імперія без проблем змогла посадити на престол свого ставленика, султана Хаміда. Він керував країною від імені Її Королівської Величності протягом наступних років.

Джерело: historic-uk.com

Редакція
Редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий