fbpx
uk
Когнітивний дисонанс

Що таке когнітивний дисонанс? Пояснюємо простими словами

Термін «когнітивний дисонанс» використовується для опису почуття дискомфорту через те, що ваші переконання суперечать вашій або чужій поведінці.

Почуття психологічного дискомфорту, що виникає в результаті, призводить до того, що людина прагне змінити свою точку зору, переконання або поведінку, щоб знизити неприємні відчуття і відновити гармонію.

Наприклад, коли людина курить (поведінка) і знає, що куріння викликає рак (усвідомлення), вона знаходиться в стані когнітивного дисонансу.

** Вперше когнітивний дисонанс був вивчений американським психологом Леоном Фестінгером. Все почалося зі спостережень за сектою, яка пропагувала ідею, що масштабна повінь зруйнує всю Землю, і тим, що трапилося з її учасниками – особливо найбільш відданими, які покинули свої сім’ї, будинки і роботи заради служіння ідеям секти – після того, як обіцяного потопу так і не відбулося.

Рядові члени секти набагато простіше визнали те, що самі себе обдурювали і «сприймали цю ситуацію як цінний досвід». Однак по-справжньому віддані учасники, як правило, прагнули знайти докази своєї правоти (вони запевняли, що потопу не сталося з вини інших членів секти). **

Психолог припустив, що у цих людей була внутрішня потреба переконатися в тому, що їх переконання відповідають реальній поведінці. Невідповідність або конфлікт переконань міг привести до дисгармонії, якої люди всіма силами намагалися уникнути.

Когнітивний дисонанс в реальному житті: приклади ситуацій і того, як ми реагуємо

Когнітивний дисонанс може виникнути у багатьох сферах життя. Однак він особливо очевидний в ситуаціях, коли поведінка індивіда знаходиться в протиріччі з його переконаннями, які є невід’ємною частиною його самоідентифікації.

У «Теорії когнітивного дисонансу» Фестінгер пропонує приклад того, як людина може впоратися з дисонансом, пов’язаним зі ставленням до здоров’я, обговорюючи тих, хто продовжує палити, не дивлячись навіть на те, що вони знають, якої шкоди ця звичка завдає здоров’ю.

Когнітивний дисонанс на прикладі куріння

Фестінгер пояснює, що людина може вирішити, що куріння для неї має більше значення, ніж здоров’я, вважаючи таку поведінку «вагомою» з точки зору співвідношення ризику до задоволення.

Інший спосіб боротьби з дисонансом полягає в мінімізації потенційних мінусів. Курець може переконати себе в тому, що негативні наслідки, які приписують палінню сигарет, надмірно завищені. Також він може виправдати подібне ставлення до свого здоров’я тим, що жодна людина не в змозі уникнути всіх можливих ризиків.

Фестінгер зазначає, що курець може спробувати переконати себе в тому, що якщо він кине курити, то набере вагу, що також становить небезпеку для здоров’я. За допомогою таких виправдань курець зменшує існуючий дисонанс і продовжує потурати своїй звичці.

А ще курець може заявляти, що він не курить настільки часто, щоб це принесло серйозної шкоди здоров’ю. У цьому прикладі він зменшує дисонанс, переконуючи себе, що така поведінка абсолютно нормальна.

Іноді когнітивний дисонанс можна взагалі не помітити, оскільки мозок справляється з ним за лічені секунди.

Іншим поширеним прикладом когнітивного дисонансу є те, наскільки логічні і розумні пояснення людина здатна знайти для того, щоб зробити собі поблажку під час дієти.

Як часто ви давали собі обіцянку стежити за раціоном і харчуватися правильно, а потім перед вами опинявся пончик, булочка або інші апетитні ласощі, які спокушали відійти від заданого курсу?

Швидше за все, в такі моменти ви вирішували: «Та це всього лише один пончик. Пропущу обід, щоб укластися в добову норму калорій.» Або запевняли себе, що « це тістечко насправді не таке вже й калорійне».

Самообман в суспільстві

Безліч прикладів когнітивного дисонансу – це ситуації, коли ми виправдовуємо чи знаходимо логічне пояснення своїм помилкам або шкідливим звичкам. Проте іноді когнітивний дисонанс допомагає нам встановити позитивні моделі поведінки або змінити особливості свого характеру чи минулі звички, які заважали рухатися вперед.

Наприклад, якщо ви належите до числа ненависників бігу і походів в тренажерний зал, ви можете вмовити себе на їзду на велосипеді або підйом в гори, виправдовуючи це тим, що фізична активність хороша для здоров’я і настрою. До слова, це дійсно так. Вчені підтверджують, що будь-яка активність буде в рази кращим вибором, ніж її повна відсутність.

В такому випадку ви отримуєте значиму мету, яка підтримує ваш ентузіазм.

Резюме

Невідповідність між вашими переконаннями і діями може спровокувати відчуття дискомфорту (а іноді і підштовхнути до прийняття рішень, які негативно вплинуть на ваше життя). Однак іноді такий дискомфорт може стати приводом для позитивних змін і зростання.

Наприклад, якщо ви впевнені, що фізичні навантаження важливі для здоров’я, але при цьому рідко знаходите час на те, щоб злізти з дивана, ви можете відчувати когнітивний дисонанс. В результаті, намагаючись зняти дискомфорт, ви приходите до рішення приділяти спорту більше часу. Тобто, ви змінюєте свою поведінку, щоб вона відповідала вашим переконанням.

Таким чином ви не тільки зменшуєте когнітивний дисонанс, але й вносите у своє життя позитивні зміни, які сприятливо вплинуть не тільки на ваше здоров’я, але й на настрій.

Чим краще ви усвідомлюєте, що відчуваєте когнітивний дисонанс, тим більше у вас можливостей по-справжньому зрозуміти себе і глибоко вивчити ті цінності, норми і переконання, які для вас дійсно важливі.

Редакція
Редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий