fbpx
uk
Психотипи особистості

Інтроверт, соціофоб і соціопат: розбираємося в чому різниця

Люди стають все більш замкнуті в собі, а звичні соціальні зв’язки слабшають. Це одна з особливостей нашого часу, якою вже всерйоз почали цікавитися психологи.

Але ступінь «закритості» нетовариських людей може бути дуже різною і описується вона різними термінами. Правда багато хто банально не розуміє різниці між термінами інтроверт, соціофоб і соціопат, помилково сприймаючи їх як синоніми. Насправді, це, звичайно ж, зовсім не так.

Ми вирішили докладніше розібратися в тому, хто такі насправді інтроверти, і чим соціофоб відрізняється від соціопата, а різницю пояснити в цій статті.

Інтроверт – це з народження

Інтроверт

Це один з типів особистості, особливість якого в тому, що людина не особливо потребує компанії інших людей і орієнтована більше на свій власний внутрішній світ.

У товаристві інших така людина може емоційно втомлюватися, вони відволікають її і заважають зосередиться. Інтроверти не відчувають ніяких проблем від нестачі спілкування, але й необхідність розмови з ким-небудь, не викликає у них стресу.

Схильність до інтроверсії в тій чи іншій мірі є у кожного з нас. Але може більш інтенсивно розвиватися через складні відносин з однолітками в дитинстві, як наслідок виховання батьків і через ряд інших чинників.

Це абсолютно нормальна властивість особистості, проявом якої при необхідності людина цілком здатна управляти.

Соціофобія – страх перед увагою оточуючих

Соціофобія - боязнь людей

Соціофоб – це людина, у якої перебування серед інших людей, особливо в натовпі, викликає ірраціональний страх. Це не означає, що спілкуватися вона не любить в принципі, але увага з боку оточуючих може викликати у такої людини стан, що нагадує панічну атаку.

Дуже часто соціфоби будь-яку увага з боку інших людей сприймають в негативному контексті: їм здається що їх висміюють, засуджують, і в цілому ставляться тільки погано. Все це призводить до того, що людина намагається уникати публічних заходів, місць, і навіть простий обід з колегами на роботі, стає для неї справжнім випробуванням. На самооцінці це теж починає відбиватися повною мірою.

Хороша новина: це лікується, і лікується відносно легко. Кілька відвідувань хорошого психотерапевта плюс антидепресанти, і людина зможе знову почати жити нормальним життям, позбувшись дискомфорту.

Соціопат – це вже куди серйозніше (і небезпечніше)

Соціопатія як розлад особистості

Тут ми вже маємо справу з серйозним розладом особистості, тому соціопат може становити реальну небезпеку для оточуючих. Характерними рисами соціопата є імпульсивність, зневажливе ставлення до соціальних норм і агресивна поведінка.

Якщо для соціофоба думкп оточуючих відіграє надзвичайно важливу роль, то соціопату на них просто начхати. Прихильність до інших людей у ​​такої людини мінімальна.

Як ми вже писали, соціопати несуть пряму загрозу суспільству. Як мінімум тому що ігнорують загальноприйняті норми, і при досягненні своїх цілей готові використовувати будь-які методи.

Проблема посилюється тим, що людина з таким психічним розладом самостійно до психотерапевта точно не прийде. Просто тому, що вважає свою поведінку цілком нормальною. Лікаря він сприймає як загрозу, агресивно реагуючи на спроби провести терапію.

Лікування пацієнта з таким діагнозом завжди вимагає індивідуального підходу, і включає застосування психотропних препаратів.

Підведемо підсумки

Як бачите, все куди складніше, ніж здається на перший погляд. Людина цілком може комбінувати особливості відразу декількох перерахованих типів, і навіть психологу може знадобитися час, щоб зрозуміти з ким саме доводиться мати справу.

Але одна справа просто віддавати перевагу займатися своїми справами, уникаючи при цьому компанії інших людей (інтроверт), або навіть уваги сторонніх побоюватися (соціофобія), і зовсім інше – цих самих людей ненавидіти (соціопат).

Це вже проблема, яку необхідно вирішувати із залученням фахівців відповідного профілю.

Редакція
Редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий