fbpx
Типи статури у людина

Ектоморф, мезоморф чи ендоморф – як визначити свій тип статури?

Спортивна статура – це не тільки результат тренувань, а й подарунок генетики.

Наприклад, мезоморф від природи має атлетичну статуру. Ектоморф, в силу природної худорлявості, може похвалитися рельєфним пресом, а ендоморф зазвичай успішний в силових видах спорту.

Які бувають типи статури людини

Типи статури – це класифікація найбільш поширених видів фігури людини з розподілом на три основних: ектоморф, мезоморф і ендоморф. Теорія соматотипів була розроблена Вільямом Шелдоном в 1940-х роках і грунтувалася на аналізі антропологічних параметрів студентів-чоловіків.

Ектоморф – це схильний до худорлявості високий чоловік, мезоморф відрізняється атлетичною статурою, а ендоморф – схильний до набору ваги. Окремо Шелдон відзначав, що в “чистому” вигляді зазначені типи статури не зустрічаються – людина зазвичай комбінує в собі декілька різних типів.

Відмінності кожного типу статури виражаються в особливостях обміну речовин. В кінцевому підсумку, ендоморф має повільний метаболізмом, мезоморф – характеризується підвищеним рівнем тестостерону (що допомагає набирати м’язи), а ектоморф – високим рівнем кортизолу.

Якщо коротко, то типи статури в двох словах можна охарактеризувати так:

  • ектоморф – худий від природи чоловік;
  • мезоморф – спортивний тип статури;
  • ендоморф – схильність до набору зайвої ваги.
Типи жіночої статури
Типи чоловічої тілобудови

Як визначити свій тип статури?

Однією з ключових характеристик типу статури є товщина кістки і зап’ястя. Обхват зап’ястя зберігається незмінним незалежно від кількості жирової або м’язової маси в організмі. Зазвичай класичний ектоморф володіє тонкими кістками, мезоморф – середніми, ендоморф – широкими.

У чоловіків-ектоморфів обхват зап’ястя (вимірювання проводиться за кісточкою трохи вище розташування наручного годинника) становить менше 17 см, у мезоморфів – 17-20 см, у ендоморфів – більше 20 см. У таблиці, наведеній нижче, ви знайдете інші фізичні характеристики, а також плюси і мінуси кожного типу статури.

Таблиця для визначення різних типів статури:

  • Ектоморф – зап’ястя менше 17 см; вузькі плечі і плоска грудна клітка, тонкі й довгі кінцівки, худорлявість і мінімум підшкірного жиру. Плюсом ектоморфного типу статури є здатність швидко накачати прес, а також відсутність необхідності дотримання дієти. Мінус в складності набору маси і підвищений рівень кортизолу.
  • Мезоморф – зап’ястя від 17 до 20 см; широкі плечі і розвинена грудна клітка, середня або велика кістка, низький рівень жиру при помітних м’язах. Плюсами мезоморфного типу статури є високий рівень тестостерону (у чоловіків) і вроджена любов до спорту. Мінуси мезоморфа – схильність до підвищення рівня холестерину і проблем з судинами.
  • Ендоморф – зап’ястя більше 20 см; велика кістка і масивні кінцівки, короткі руки і ноги, широка талія і стегна, надмірне відкладення жиру. Плюсом ендоморфного типу статури вважається потужна кісткова структура, що дозволяє добитися великих результатів в спорті. Мінус – схильність до повноти і ризик розвитку цукрового діабету при вживанні швидких вуглеводів.

Мезоморфи характеризуються підвищеним рівнем тестостерону і швидким метаболізмом на фоні хорошого апетиту – все це дозволяє їм швидко набирати м’язи. Більшість професійних атлетів є мезоморфами.

Серед європейців ендоморф є одним з найбільш поширених типів статури. Відрізняється уповільненим обміном речовин на тлі високої витривалості. Поєднання цих факторів дає хороші силові показники, але провокує зростання підшкірного жиру.

Ектоморфи володіють прискореним метаболізмом і поганим апетитом, а їх м’язи не мають достатнього запасу глікогену для тренувань, що знижує ефективність силового тренінгу і обмежує можливості для відновлення і росту м’язів.

В кінцевому підсумку, не існує чітких і однозначних критеріїв, за якими людина відноситься саме до конкретного типу тілобудови. Завжди є винятки та індивідуальні особливості.

Нагадаємо, що сам Вільям Шелдон, автор теорії типів статури, відзначав, що «чистий» соматотип практично не зустрічається. У реальному житті конкретна людина представляє собою комбінацію з усіх трьох типів статури, але в різних пропорціях.

Дорога редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий

Pin It on Pinterest