fbpx
Ісландія - країна, де немає лісу

Як Ісландія відновлює ліси, знищені вікінгами

Як знайти вихід якщо ви заблукали в лісі в Ісландії? Просто встаньте.

Це старий ісландський жарт про те, якими рідкісними є ліси в їхній країні, і, як і в більшості жартів, в цьому є частка правди. Ісландія – дуже красиве місце, але лише 2 відсотки її площі покриті лісами, і вони, як правило, не дуже густі.

Однак так було не завжди. Коли більше тисячі років тому перші вікінги прибули в Ісландію, вони побачили дикий і незайманий ландшафт з березовими лісами та іншими лісовими масивами, які займали від 25 до 40 відсотків острова. Згідно з однією сагою:

«В ті часи Ісландія була покрита лісом від гір до самих берегів океану».

Так чому ж дерева зникли?

Що трапилося? Вікінги почали вирубувати ліси, щоб палити багаття і обігрівати оселі, а також розчищати місця для сільськогосподарських угідь і пасовищ. «Вони знищили важливий елемент екосистеми», – сказав недавно в інтерв’ю The New York Times Гудмундур Халлдорссон, координатор Служби охорони ґрунту Ісландії.

Вони також привезли овець, чий апетит до саджанців зробив відновлення лісів Ісландії практично неможливим. «Випас овець перешкоджав відновленню березових лісів після вирубки, і площа лісових масивів продовжувала скорочуватися», – пояснює представник Служб лісового нагляду.

Вікінги пливуть в Ісландію

«Похолодання клімату (малий льодовиковий період) іноді згадується як можлива причина скорочення лісових масивів, так само як і виверження вулканів та інші природні катаклізми, але при більш ретельному аналізі вони не можуть пояснити таке масштабне зменшення площі лісів».

Відновлення лісів Ісландії має відбуватися крок за кроком

Ісландія працює над тим, щоб виправити ситуацію і повернути втрачені природні багатства. Відновлення природного лісового покриву на острові може мати велике значення для вирішення проблеми ерозії грунту, наприклад, зменшуючи кількість піщаних бур і сприяючи розвитку сільського господарства.

Однак врятувати старі ліси легше, ніж замінити їх, особливо в таких холодних місцях, як Ісландія. Країна працює над відновленням лісів вже понад 100 років, висаджуючи мільйони завезених ялин, сосен і модрин, а також рідної для цих місць берези. Ісландці висаджували сотні тисяч саджанців на рік протягом більшої частини 20-го століття, досягнувши цифри 4 мільйони в рік в 1990-х роках і до 6 мільйонів в рік на початку 2000-х років.

Фінансування лісового господарства різко скоротилося після кризи 2008-2009 років, але в останні роки Ісландія все одно продовжує висаджувати до 3 мільйонів нових дерев щорічно.

Як виглядає ліс в Ісландії

Ці зусилля допомогли зберегти деякі з останніх природних лісів Ісландії і навіть розширити їх, але все одно це дуже довгий процес. Лісовий покрив острова в середині 20-го століття був менше 1 відсотка від загальної площі, і тепер березові ліси вкривають 1,5 відсотка території Ісландії, а інші культивовані ліси вкривають ще 0,4 відсотка острова. До 2100 року країна планує збільшити свій лісовий покрив з 2 відсотків до 12 відсотків.

Ефект зміни клімату

За іронією долі, потепління клімату може полегшити відновлення лісів в Ісландії. Служба лісового нагляду зазначає, що це вже підвищило рівень ґрунтів для ісландського лісового господарства створюючи потенціал для посадки лісів на більшій кількості територій на схилах гір і на периферії центрального нагір’я.

Звичайно, «створення умов для вирощування дерев, це набагато складніше, ніж просто стежити за середньою річною температурою або температурою вегетаційного періоду». І, як і в більшості інших місць, зміна клімату, викликане діяльністю людини, створює значну екологічну загрозу для Ісландії. Наприклад, потепління може привести до танення льодовиків, а також поліпшення умов для розмноження різних комах-шкідників.

Ісландія, можливо, ніколи не стане країною з густими чудовими лісами, але інвестуючи в дерева, жителі відновлюють найважливіші стовпи древньої екосистеми острова – і стежать за тим, щоб їхні ліси перестали бути об’єктом для жартів.

Джерело: How Iceland Is Regrowing Forests Destroyed by the Vikings

Дорога редакція
Дорога редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий

Pin It on Pinterest