fbpx
uk
Дивовижні факти про Ісландію

27 цікавих фактів про Ісландію: країну гейзерів, ельфів і льодовиків

Ісландія – незвичайне, химерне і особливе місце. Напевно мало хто з вас щось знає про цю крихітну північну країну. І не дивно, що деяким людям явно доведеться поміркувати, перед тим як знайти її на карті.

Тут стикаються північноамериканські і євразійські тектонічні плити, в результаті чого очам відкриваються неймовірні краєвиди лавових рівнин, задимлених пагорбів, порослих мохом безкрайніх просторів і пляжів з чорним піском.

Ця північна країна хоч і знаходиться недалеко від Полярного кола, але відрізняється помірним кліматом, бо обігрівається теплою течією Гольфстріма. Захоплюючі природні пам’ятки і дивовижна історія – ми зібрали цікаві факти про Ісландію, які вам точно варто знати.

1. Згідно даних за 2016 рік, населення Ісландії становило 334 000 жителів. Зараз тут проживає приблизно 350 000 людей.

2. Ісландці – предки вікінгів, племена яких переселилися сюди з Норвегії в кінці IX століття нашої ери.

3. На території Ісландії знаходиться 30 діючих вулканів, а чергове виверження відбувається приблизно кожні 4 роки.

4. Тут проходили зйомки кількох епізодів Ігри Престолів, а саме, сцени в яких дії відбувалися на північ від стіни.

5. Однією з головних визначних пам’яток Ісландії є гейзери – фонтани з гарячою водою, що б’ють з надр землі. На території цієї острівної країни знаходиться 250 геотермальних зон і близько 800 гейзерів.

 Гейзери в Ісландії

6. Ісландська мова є однією з найдавніших «живих» європейських мов. Вона зазнала дуже мало змін, зберігшись в своєму нинішньому вигляді практично з часів вікінгів. Більшість корінних жителів Ісландії без особливих проблем зможе читати древньоскандинавські саги в оригіналі. При цьому, близько 90% громадян вільно володіють англійською.

7. Велика частина населення країни, згідно з опитуваннями, так чи інакше вірить в ельфів і тролів. У деяких місцях тут навіть можна зустріти застережливий знак – «Обережно! Тролі».

Місто Vik в Ісландії

8. В Ісландії існує музей фалосів. Цей унікальний музей був заснований в 1997 році і знаходиться в столиці країни Рейк’явіку. Як експонати тут зберігаються пеніси більш ніж 200 експонатів різних видів ссавців, що мешкають на території Ісландії.

9. Пиво було заборонено в цій країні до 1989 року, з політичних міркувань.

Guilfoss waterfall

10. Приблизно 85% всіх енергетичних потреб жителів Ісландії покривається за рахунок поновлюваних джерел, причому майже 70% від цього показника надходить з геотермальних джерел.

11. Тут немає комарів. Взагалі. Вчені вважають, що причина чому ці комахи тут не прижилися, в занадто різких змінах погодних умов. Через це комарам не вистачає часу для завершення життєвого циклу, вони не витримують цих суворих умов і вмирають.

© Chris Burkard

12. В Ісландії немає залізниць. Уряд розглядав кілька таких проектів, але в підсумку все прийшли до висновку, що немає сенсу будувати залізницю в країні з таким невеликим населенням, суворим природним середовищем і високим відсотком володіння власним автомобілем.

© Josh Reid, Unsplash

13. Місто Рейк’явік – найпівнічніша столиця світу. А ще, тут проживає близько 60% всього ісландського населення.

14. У цієї країни немає постійної армії. Роль збройних сил частково виконує берегова охорона, а ісландська поліція не носить вогнепальну зброю. Через низький рівень злочинності, в цьому просто немає необхідності.

15. Саме тут функціонує найстаріший парламент у світі – Alþingi (Альтинг). Він був заснований в 930 році від Різдва Христового.

16. У Ісландії найчистіша вода в світі. Тут немає промисловості, яка могла б забруднювати природу. У кранах тут тече найчистіша артезіанська вода.

Айсберги на пляже в Исландии

17. Іноді в Ісландії проекти будівництва будівель або комунікацій змінюють, щоб не порушити передбачувані місця проживання ельфів.

18. Місцеве законодавство забороняє тримати як домашніх тварин змій, ящірок і черепах.

19. У ісландців немає прізвищ в звичному для нас вигляді. Просто до імені батька додається частка «сон» (тобто син) або «доттір» (якщо це дочка). Так, Карлсон – це син Карлоса, а Палмарсдоттір – дочка Палмарса.

Вулканічні гори в Ісландії

20. Єдиний місцевий ссавець, батьківщиною якого з самого початку є Ісландія – полярна лисиця (песець).

21. Вікінг Лайф Ерікссон, який народився в Ісландії імовірно в 970 році н.е., побував в Північній Америці майже за 500 років до Христофора Колумба.

22. Льодовик Ватнайекюдль в південно-східній частині Ісландії – найбільший льодовик в Європі. Середня товщина льоду тут сягає 400 метрів.

Водоспад Skogafoss

23. Територія цієї країни є ідеальним місцем для спостереження за північним сяйвом – тут його можна бачити більше 8 місяців на рік.

24. Ісландія стабільно входить в двадцятку найбільш економічно розвинених країн світу за версіями найрізноманітніших рейтингів.

25. Це одне з небагатьох місць в світі, де можна скуштувати страви з китового м’яса. Тільки не намагайтеся вивезти що-небудь приготоване з нього за межі країни. За це загрожує до 5 років в’язниці.

26. Водоспад Деттіфосс – один з найбільших і найпотужніших у Європі. Він був показаний в початкових сценах фільму «Прометей» Рідлі Скотта. Саме тут, за версією творців кінокартини, було покладено початок життя на Землі.

Водоспад Деттіфосс

27. Тривалість життя ісландців – одна з найвищих в світі: в середньому це 82 роки.

Редакція
Редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий