fbpx
uk
Що таке цифровий аутизм

“Це епідемія цифрового аутизму”: як смартфони руйнують інтелект людини

Лекція психотерапевта доктора Андрія Курпатова, прочитана ним під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі, викликала великий резонанс.

Під час доповіді психіатр висвітлив проблему цифрового аутизму, розповів про кількість часу, необхідного для «запуску» мислення, і порадив способи підвищення ефективності роботи мозку. Доктор Курпатов навів дані досліджень, які показали, настільки трагічно впливає на людину її постійний контакт зі смартфоном – аж до того, що у неї атрофується навик планувати своє майбутнє.

Далі в статті ми наводимо основні тези доповіді, а повний запис виступу ви можете переглянути на YouTube.

З галактики Гутенберга в галактику Цукерберга

Між складним і простим завданням людський мозок з більшою ймовірністю вибере просте, тому що він економить енергію. Тому у середньостатистичного користувача фотографії моделей в Instagram викликають більший інтерес, ніж статті по нейрофізіології.

Творці контенту усвідомили «економіку мозку» і експлуатують це в повній мірі. Ми спостерігаємо ескалацію виробництва примітивного контенту і переживаємо фундаментальну трансформацію – переїжджаємо з галактики Гутенберга в галактику Цукерберга.

З цивілізації текстів і системного мислення ми переходимо в цивілізацію зорових образів, де немає ні аналітичного мислення, ні системного.

Залипання в соцмережах переводить мозок в “сплячий режим”

Якщо ви споживаєте контент постійно, в ту зону мозку, яка відповідальна за мислення, енергія практично не надходить. Ваш мозок впадає в сплячку. Тому не треба дивуватися, що люди, які не вилазять з соцмереж, рідко включають голову, мислять стереотипно, шаблонно і не розвиваються. І це ми говоримо про дорослих людей.

А давайте поговоримо про дітей. 40% дітей в США років практично постійно знаходяться онлайн. Тобто практично постійно споживають контент. Європейські батьки більш свідомі в цьому сенсі, але до 14-18 років ситуація зрівнюється і практично всі підлітки в світі 60-70% часу проводять онлайн.

Тобто вони відправляють свій сервер мислення в сплячку або він у них просто не здатний сформуватися в принципі.

23 хвилини для активації мозку

Професор кафедри інформатики в Каліфорнійському університеті в Ірвіні Глорія Марк довела, що для активації дефолт-системи мислення людині в середньому потрібні 23 хвилини.

Час на відновлення концентрації

Тобто півхвилини уваги на новий мем у Facebook або повідомлення в Twitter коштуватимуть вам 23 хвилин концентрації. Крім того, дослідження Глорії показало, що крім зниження продуктивності, відволікання уваги призводить до збільшення відчуття стресу і поганого настрою.

Епідемія цифрового аутизму

У 1997 році кількість екранного часу зрівнялася з кількістю часу, який ми витрачали на спілкування віч-на-віч. У момент появи iPhone в 2007 році екранний час людини становив більше 8 годин, тоді як спілкування віч-на-віч – вже менше 2 годин. В результаті ми маємо, по суті, епідемію цифрового аутизму.

Цифровий аутизм – це стан, при якому молоді люди не можуть підтримувати тривалий психологічний контакт один з одним, вони не цікавляться внутрішнім світом іншої людини, інші люди для них стали замінними, тому що вони не бачать цінності кожної особистості окремо. Навіть на побаченнях вони надають перевагу телефону перед спілкуванням з людиною, заради якої вони на це побачення прийшли.

На побаченні з телефоном

Хтось може сказати, що це нова цивілізація, новий світ, до якого ми повинні звикнути. Але, як показало одне з досліджень, якщо ви проводите в телефоні більше 2,5-3 годин на день, у вас різко зростають показники депресивних думок і суїцидальних нахилів.

Поділ на розумних і дурних

Ми переживаємо не тільки поділ світу на багатих і бідних, але й на розумних і дурних. Крім цього, ми спостерігаємо зміни в структурі соціальної взаємодії. Відсутність вертикальних систем управління, перехід до горизонтального суспільства веде до того, що ми втрачаємо біологічні навички до навчання і гірше вчимося.

Загальна установка на гедонізм і нездатність будувати образи майбутнього призводить до того, що люди стають не толерантні до своїх провалів, розраховують на легкий успіх, і це не кращим чином працює на економіку, цивілізацію і суспільство. Основна проблема людини – атрофія пізнавальних навичок.

Три головних правила цифрової гігієни від доктора Курпатова

  1. Обов’язково потрібно відключати звук на телефоні. Використовувати його тільки у віброрежимі. А також – відключати нотифікації.
  2. У квартирі є хороше місце для телефону – там, де він заряджається. Телефон потрібно тримати “на прив’язі”. Не потрібно носити його в туалет, кухню і спальню. Якщо вам потрібен будильник – використовуйте традиційний будильник.
  3. Якщо ви помітили, зараз ви берете телефон в руки автоматично. Будь-яка вільна хвилина – і ви вже тримаєте телефон в руці, розблокували його. Це симптом цифрової залежності. Візьміть собі за правило: якщо ви вирішили взяти в руки телефон, ви повинні чітко усвідомлювати, що саме ви хочете в ньому подивитися. Якщо ви не можете відповісти собі на це питання, то не потрібно його брати.

Це ті три правила, які ви повинні практикувати. Це буде не просто, але так ви захистите свій мозок від токсичного інформаційного середовища.

доктор Андрій Курпатов

Тож не дивно, що розробники популярних мобільних ОС все більше уваги приділяють цифровій гігієні і комфорту, розробляючи інструменти для контролю часу використання смартфона.

Редакція
Редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий