fbpx
Експеримент з мавпами в США

Експеримент з мавпами: як формуються суспільні стереотипи

В одній з книжок по менеджменту я якось натрапив на опис експерименту, який нібито проводився в США наприкінці 60-х років. Він проливає світло на те, як формуються ті чи інші суспільні стереотипи або те, що інколи люблять називати словом «менталітет». 

Клітка. У ній п’ять мавп. До стелі прив’язана зв’язка бананів. Під ними сходи. Зголоднівши, одна з мавп підійшла до драбини з явним наміром дістати банан. Як тільки вона доторкнулася до сходів, відкривається кран і ВСІХ мавп обливають дуже холодною водою.

Проходить трохи часу, і вже інша мавпа намагається поласувати бананом. Закінчується все поливанням тією ж крижаною водою. Третя мавпа, дуріючи від голоду, намагається дістати банан, але інші хапають її, бо не хочуть знову потрапити під холодний душ.

А тепер з клітки забирають одну мавпу і замінюють її новою. Вона відразу ж, помітивши банани, намагається їх дістати. З абсолютним нерозумінням, тварина бачить злі морди решти мавп, які раптово атакують її. Після декількох безуспішних спроб вона розуміє, що дістати банан їй не вдасться.

Тепер з клітки прибрають ще одну з початкових п’яти мавп і запускають туди новеньку. Як тільки вона робить спробу дістати банан, всі мавпи дружно атакують її, причому і та, яку замінили першою (та ще й з особливим ентузіазмом).

І так, поступово замінюючи всіх мавп, дослідники приходять до ситуації в експерименті, коли в клітці опиняються 5 мавп, яких водою ніколи не поливали, але які нізащо не дозволять нікому дістати банан.

Володимир Федоричак
Володимир Федоричак
Амбасадор здорового глузду, недофотограф, книгоголік і просто іронічний хлопець.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий

Pin It on Pinterest