fbpx
uk
Ефект від прийому плацебо

Ефект Плацебо: що це таке і як працює лікування вірою

Ефектом плацебо називають стан, коли самопочуття людини раптово поліпшується при прийомі нейтрального препарату, в цілющі властивості якого він вірить. А під терміном «плацебо» мається на увазі речовина, яка не має ніяких лікувальних властивостей, але при цьому рекомендується пацієнту як ліки.

На прикладі одного з найвідоміших медичних феноменів можна переконатися в тому, що свідомість може суттєво впливати в тому числі і на наше фізичне самопочуття.

Що говорить наука?

Ще в 19 столітті лікарі почали використовувати плацебо в своїй практиці, трактуючи його як «необхідну брехню», з метою полегшити стан хворого.

Механізм дії плацебо заснований на навіюванні, і часом для цього не потрібно навіть зусиль з боку лікаря. Люди самі охоче вірять в чудодійні пігулки, особливо якщо їхні проблеми мають емоційний або психічний характер. Наприклад, коли людина страждає від стресу або перевтоми.

Проведені в останні десятиліття наукові дослідження показали, що ефект плацебо провокує певні зміни в роботі мозку, що в свою чергу впливає на інші функції організму. Причому мова йде про цілий ланцюжок реакцій, які активізують природні можливості людини в протистоянні хворобі.

Такі експерименти проводилися і терапевтами, і психіатрами, і цілим рядом інших фахівців. Завжди в результаті виявлялося так, що значна частина пацієнтів, ставала сприйнятлива до неіснуючих ліків.

Але важливо знати, що явних доказів стійкого позитивного ефекту плацебо на людину, у доказової медицини все ще немає. У кожному з випадків реакція фактично є непрогнозованою, адже крім позитивної зміни стану можлива і негативна реакція.

Справа в тому, що у пацієнта, який думає про те, що він приймає реальні ліки, можуть виникнути і «побічні ефекти» в які він теж вірить.

Приклади ефекту плацебо з реального життя

Радячись з фармацевтом в аптеці, ви напевно не раз стикалися з порадою купити таблетки від невідомої вам фірми, які мовляв нічим не гірші, а то і кращі, за лікарський препарат від відомого бренду. Часто буває, що так воно і є, оскільки діючі речовини в них одні й ті ж, і містяться практично в однакових пропорціях. А причина більш інтенсивної дії розкручених препаратів, як нескладно здогадатися, в тому самому ефекті плацебо.

Ще один приклад – напої з розряду так званих “енергетиків”, які часто є ні чим іншим як звичайної газованою водою, і ніяким “енергетичним” ефектом не володіють в принципі.

Даний феномен широко використовується в психіатрії, при лікуванні важких депресивних станів, безсоння та інших розладів психічного характеру, від яких на даний момент ефективних засобів лікування просто не існує.

Але, мабуть, найбільш яскравим прикладом вираженого ефекту плацебо, є «лікувальна» практика всіляких народних цілителів, потомствених магів та інших адептів альтернативної медицини. Під виглядом лікувальних засобів людям продають звичайні трав’яні чаї, і люди з радістю вірять в їх чудодійну силу.

Плацебо в гомеопатії і практиці "народних цілителів"

Але якщо на кону стоїть здоров’я людини, експериментувати точно не варто. Не плутайте містику з медициною. А самолікуванням краще не займатися, бо в результаті це може привести до серйозних проблем.

Редакція
Редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий