fbpx
uk
Ефект Даннінга-Крюгера в житті

Ефект Даннінга-Крюгера або чому дурень завжди вважає себе розумнішим

Ви могли ніколи і не чути про цей термін зі сфери психології, але прояви ефекту Даннінга-Крюгера у повсякденному житті, кожен з нас спостерігає дуже і дуже часто.

Дане явище добре пояснює чому спікер на конференції може розповідати очевидні речі, не знаючи при цьому навіть основ теми, по якій викладає, а який-небудь хлопець з офісу навпроти, може виявитися першокласним фахівцем, будучи при цьому не відомим широкій публіці.

Суть ефекту Даннінга-Крюгера можна сформулювати так:

Людина, яка володіє низькою кваліфікацією в певній галузі, схильна переоцінювати своє розуміння даної області, але не може це усвідомити, зважаючи на свою низьку кваліфікацію.

Якщо простою мовою, то дурень може бути абсолютно впевнений у своїй правоті, тому що не може зрозуміти, що помиляється, чисто тому, що він дурень.

Кривая эффекта Даннинга-Крюгера на графике обучения

Приклади прояву ефекту Даннінга-Крюгера в реальному житті

Напевно, кожному з вас зустрічалися люди, які абсолютно не розбираючись в який-небудь темі, або маючи всього лише поверхове розуміння про предмет розмови, з усією можливою упевненістю доводили правильність своєї думки.

І це всього лише один з прикладів зовнішнього прояву даного когнітивного викривлення. Досить, нешкідливий, до речі.

А ось ще кілька:

  • студент, який отримує низький бал на іспиті, але при цьому відчуває, що гідний більшого;
  • вчорашній стажер, який вимагає підвищення зарплати, оскільки має завищені уявлення про власні здібності;
  • начальник-самодур, який дурніший за більшість своїх підлеглих, але при цьому є їх керівником;
  • новачок в певній галузі, у якого щось почало виходити, і він починає вважати себе висококласним фахівцем;
  • дилетант, який починає повчати професіоналів, оскільки не бачить всієї картини, і, на його думку, вони щось роблять неправильно;
  • співробітник, якого погано робить свою роботу, але не розуміє цього, через що його в підсумку звільняють і т. д.

Загалом, прикладів можна навести чимало, і це будь-який з вас може зробити на основі особистого досвіду.

Але є й інша сторона медалі, а саме: ефект Даннінга-Крюгера проявляється ще й в тому, що стаючи більш досвідченими, люди починають повною мірою усвідомлювати, скільки ще всього вони не знають, і схильні через це занижувати свою самооцінку.

Напевно у вас теж є знайомі, які хороші в своїй справі, але при цьому заробляють значно менше, ніж більш нахабні новачки.

Тільки ставши експертом і в повній мірі зрозумівши, наскільки кваліфікованим фахівцем він є, така людина може нарешті вибратися з ями низької самооцінки.

Так в чому проблема і як її уникнути?

Як ви вже могли здогадатися, прояв ефекту Даннінга-Крюгера, може бути небезпечним. Людина може серйозно нашкодити не тільки собі особисто, а й оточуючим, створити аварійну ситуацію, довести компанію до банкрутства, провалити проект і спровокувати ще безліч інших, найрізноманітніших проблем. Некомпетентний начальник буде валити все на підлеглих, дурний співробітник – генерувати збитки і т. д.

А щоб самому уникнути попадання в пастку цього ефекту, варто дотримуватися наступних принципів:

  • Продовжуйте вчитися і практикувати. Так ви зможете отримати більше знань по цікавій і важливій для вас темі, і стати справжнім, а не уявним експертом;
  • Звертайте увагу на конструктивну критику. Або запитайте у інших людей незалежної думки про свою роботу, такий зворотний зв’язок може допомогти вам реально оцінити рівень своїх здібностей;
  • Працюйте в команді. Це дозволить вам порівняти свої результати з результатами інших людей, і зрозуміти свої слабкі та сильні сторони.

Якщо ви є керівником або ж ваша професія передбачає часте спілкування і взаємодію з людьми, ця інформація однозначно вам стане в нагоді.

Навіть для себе особисто це плюс, оскільки ефект Даннінга-Крюгера є одним з тих когнітивних викривлень, які впливають на нашу поведінку і прийняття рішень, а значить, потрібно навчиться вчасно розпізнавати і уникати попадання в цю пастку.

За словами самого Девіда Даннінга, іноді важливо стати для самого себе «адвокатом диявола»: засумніватися у своїх поглядах, проаналізувати, в чому саме ви помилялися і як прийшли до тих хибних переконань, якими керувалися.

Редакція
Редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий