fbpx
uk
Читати на папері чи слухати аудіо?

Що краще: читати книги чи слухати їх?

Часто люди приймають швидкість сприйняття інформації за характеристику інтелекту. Якщо мозок здатний швидко сприймати інформацію, значить ви розумні. Якщо ні, то рівень вашого IQ не такий вже і високий.

Але дослідження показують, що швидкість сприйняття інформації, відчутно залежить від контексту і техніки її отримання. Будь-яке відхилення, наприклад, зміна формату документа, може сильно вплинути на результати.

Паперові книги проти аудіозаписів: що говорить наука?

У аудіокниг є безліч переваг – ви можете слухати їх всюди, навіть в машині, ну і дерева рятуєте, що плюс для екології. Люди, у яких є певні проблеми з читанням, вважають, що аудіокниги простіше сприймати.

Але згідно з останніми дослідженнями, якщо ваше завдання навчитися чогось, а не просто провести час в пробці, вам краще вибирати справжні книги.

У своїй статті для New York Times професор психології Деніел Т. Уіллінгхем процитував дослідження 2010 року. У цьому дослідженні брало участь 48 студентів, частина з них читали статтю з дитячої психології, а частина слухала цю ж статтю.

Незважаючи на те, що обидві групи студентів витратили на вивчення статті приблизно однаковий час і відволікалися однакову кількість разів, сприймали інформацію вони по-різному.

В кінці вони пройшли тест на розуміння змісту статті, який складався з 10 питань. В середньому, студенти, котрі читали статтю відповіли вірно на 81% питань, студенти, які слухали, відповіли вірно всього на 59% питань.

Різниця між 81% і 59% – це різниця між четвіркою і двійкою за іспит, так що розрив істотний. Чому ж вибір способу отримання інформації так впливає на її сприйняття?

Професор вважає, що є два фактори. Перший полягає в тому, що читаємо ми набагато повільніше, ніж читає озвучує аудіокнигу людина (особливо якщо враховувати, що ми зупиняємося і перечитуємо), а коли ви намагаєтеся зрозуміти і запам’ятати нову інформацію – чим повільнішою є швидкість, тим краще.

“Близько 10-15% рухів очей під час читання регресивні. Це означає, що ми повертаємося до минулого тексту і ще раз перевіряємо. Це відбувається дуже швидко, і це легко вписується в процес читання.”

Другим фактором є те, що книги пропонують візуальні підказки, які допомагають нашому мозку сприймати нову інформацію. Розриви між главами, підзаголовки і зміст допомагають нам краще сприймати структуру матеріалу. Слухаючи книги, ви не отримуєте цих підказок.

Прослуховування аудіокнижок

Висновок простий: не треба відчувати провину, якщо витрачаєте свій вільний час на прослуховування книг, це набагато корисніше, ніж лаятися з якимось придурком в пробці. Однак, пам’ятайте, що якщо ви намагаєтеся вивчити щось нове, аудіокниги не такий хороший варіант, як старі добрі паперові книжки.

А як щодо електронних книг?

Можливо, вам варто подумати і зробити ще один крок, відмовившись від iPad або Kindle на користь паперової книги. Недавнє дослідження, проведене в Норвегії, показало, що якщо ви читаєте книгу в паперовому варіанті, то краще запам’ятовуєте деталі і події з неї, на відміну від читання цієї ж книги на електронному носії.

Також було доведено, що ті, хто читає з електронних носіїв, роблять це швидше. Вони впевнені, що все запам’ятовують, але в тесті на розуміння тексту показують не найкращі результати. Це може бути пов’язано з другим фактором, представленим Уіллінгхемом. Електронні книги дають нам деяку кількість візуальних підказок, але не таку велику як паперова книга. Наприклад, ви не відразу можете зрозуміти наскільки просунулися в читанні.

Звичайно, це все не кінцеві дані. Але судячи з усього, у аудіокниг і паперових книг абсолютно різні функції. Якщо вам потрібно заповнити час в пробці або під час занять спортом, то, звичайно, вам зручніше слухати книги. Але якщо ви хочете зрозуміти і вивчити певний матеріал, то читайте так, ніби на дворі 2009 рік.

Тобто віддайте перевагу найбільш старомодному способу. І ви будете здивовані тому, як швидко запам’ятайте потрібну інформацію.

Джерело: Curiosity.com

Редакція
Редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий