fbpx
uk
Друзі

Число Данбара або скільки друзів у вас може бути насправді

Люди досить обмежені створення. І незважаючи на те, що на Facebook у вас може бути декілька тисяч друзів, то в житті ви не можете підтримувати більше 150-ти дружніх зв’язків в один і той же період часу.

Що таке число Данбара?

За твердженням Робіна Данбара, антрополога і психолога з Оксфордського університету, у людини може бути не більше 150 друзів одночасно. Під «друзями» він має на увазі тих, кого ви готові запросити на велику вечірку з якого-небудь приводу. На даний момент ця цифра (150 чоловік) відома як «число Данбара».

Середньостатистична людина має не більше 150 знайомих людей в певний момент часу, але в межах цього числа існують різні рівні близькості: близько 50 з них можна віднести до хороших знайомих, 15 друзів – ті, на яких можна покластися в плані емоційної підтримки, і 5 – самі близькі друзі, це число скорочується до 4-х, якщо у вас є супутник життя (він займає місце двох близьких друзів).

Данбар також визначив, що ми присвячуємо 40% нашого «соціального часу» п’яти найближчим до нас людям і ще 20% – 10 хорошим знайомим.

Коло Данбара

Його дослідження показало, що це число приблизно дорівнює розміру неолітичних фермерських сіл, середнього розміру поселень гуттерітів (комуни яких після того, як вони стають занадто великими, поділяються на дві), і армійським підрозділам, структура яких збереглася з римських часів до наших днів.

Однак, у багатьох людей на Facebook набагато більше 150 друзів. Данбар, зі свого боку, стверджує, що ці “дружні відносини” не є суттєвими. Вам можуть час від часу подобатися селфі всіх ваших друзів, але ви не підтримуєте зв’язок з ними осмислено.

Вони дійсно ваші знайомі. Але «друзями» вони є тільки в тому сенсі, що саме так це називається на Facebook.

За словами Данбар, навіть в Facebook, де ви напевно знаєте є люди з тисячами друзів, найпоширеніша кількість друзів – 120 або 130. Досить близько до 150, чи не так?

Чому не більше?

Завдяки Інтернету ми тепер можемо познайомитися практично з ким завгодно, в будь-якій точці світу. Іншими словами, сучасне життя розширила коло наших потенційних друзів. Так чому ж число наших «реальних» друзів залишається незмінним?

Данбар аргументує це таким чином – не дивлячись на те, що теоретично ви можете почати дружбу з ким завгодно, у вас немає ресурсів, щоб підтримувати дружбу більш ніж з 150 людьми одночасно. Дружба залежить від двох ресурсів: ваших розумових здібностей і вашого часу, а це ресурси вкрай обмежені.

Наші соціальні відносини обробляються в певній частині головного мозку – саме там людина зберігає всю інформацію, яка відноситься до близьких друзів. Ми не можемо втиснути туди нескінченну кількість зв’язків; у цього відділу вистачить обсягу максимум на 150 друзів.

Дружба вимагає часу, а в добі всього 24 години. Коли ви проводите більше часу, ніж зазвичай, з одним другом – ви стаєте ближчим до нього; з іншого боку, якщо ви почнете витрачати менше часу на стосунки, то це призведе до їх руйнування. Оскільки для формування близьких зв’язків потрібен якісно проведений час, ваша здатність зближуватися з іншими обмежена.

Насправді це просто ще раз підтверджує те, що життя коротке, і ми не можемо переробити всі справи або подружитися з усіма. Замість цього потрібно навчиться правильно використовувати свій час і здібності.

Цілком можливо, нам усім варто влаштовувати побільше великих і гучних вечірок, щоб підтримувати зв’язок з усіма нашими друзями.

Редакція
Редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий