fbpx
uk
Канцерогенні речовини і фактори середовища

Чим небезпечні канцерогени і які з них загрожують вам щодня

Канцероген – це будь-яка речовина або фактор навколишнього середовища, вплив яких на людину, підвищує ймовірність утворення в її організмі злоякісних пухлин. Тобто, до списку канцерогенів відноситься все, що може викликати онкологічне захворювання – рак.

Звичайно, це зовсім не означає, що контактуючи з канцерогенними речовинами, людина обов’язково захворіє. Але ризики зростають, і «спусковим гачком» може стати що завгодно, від комбінації зовнішніх умов і до генетичних особливостей конкретної людини.

Тепер, коли ви чітко розумієте, про що йде мова, думаю не варто зайвий раз пояснювати, чим небезпечні канцерогени і чому по можливості їх варто уникати. Але давайте докладніше розберемося в механізмі їхньої дії, і перерахуємо найбільш поширені продукти і фактори, які відносяться до цього небезпечного списку.

Механізм впливу канцерогенів на організм людини

Негативний вплив різних типів канцерогенних речовин на організм проявляється схожим чином:

  • порушується процес нормальної загибелі клітин (апоптоз), що призводить до появи пухлин. Якщо пухлина розвиває здатність поширюватися (стає злоякісною), виникає рак;
  • деякі канцерогени ушкоджують ДНК, порушуючи клітинний метаболізм і змінюючи структури клітини, що знову таки створює умови для появи пухлини;
  • багато з них мають імунодепресивний ефект, і пригнічують імунну систему, роблячи її більш слабкою і чутливою.

Щодня кожен з нас піддається впливу канцерогенів, але далеко не всі страждають від онкологічних захворювань. Вся справа в тому, що організм задіює декілька механізмів для нейтралізації канцерогенних речовин і відновлення/видалення пошкоджених клітин.

Проблема в тому, що не завжди вони спрацьовують досить ефективно або своєчасно, тому найкращий спосіб уникнути проблем – просто постаратися звести вплив таких чинників до мінімуму.

Топ 8 канцерогенів, які загрожують вам кожен день

Спосіб життя, довкілля, генетична схильність або просто невдалий збіг обставин – лікарі досі не можуть визначити справжню причину онкозахворювання в кожному конкретному випадку.

Але завжди є можливість зробити декілька кроків, щоб знизити ризики для себе особисто. Уникати цих восьми поширених канцерогенів – хороша стратегія для початку.

Куріння (тютюновий дим)

Неважливо, курите ви самі чи вдихаєте чужий дим, але факт залишається фактом – куріння викликає рак. Згідно з дослідженнями, саме куріння є основною причиною 22% всіх випадків смертності від цього захворювання.

Куріння як канцероген

Це найбільш очевидний канцероген, і більшість людей до того ж піддає себе його впливу цілком добровільно. Навіть нечасте викурювання сигарети підвищує ризик виникнення онкології. І найкраща порада, яку можна дати з цього приводу – бажано ніколи і починати.

Алкоголь

Етанол, який міститься в алкоголі, є канцерогенною речовиною. Тому, зловживання міцними напоями може викликати появу пухлин у тих органах і частинах тіла, на які алкоголь має найбільший вплив: слизова оболонка рота і горла, стравохід, шлунок і кишечник.

Оброблене м’ясо

Сюди відносяться різні види ковбас та інші м’ясні продукти, при обробці якого використовувалися консерванти, ароматизатори та інші способи хімічної обробки. Всі ці продукти збільшують ризик захворювання на рак товстої кишки.

При цьому, з точки зору здоров’я, немає ніяких причин повністю виключати оброблене м’ясо з раціону. Просто рекомендується вживати його в обмежених кількостях: по 100 грам, 3-4 рази протягом тижня.

Акриламід

Якщо ви коли-небудь чули про шкоду чіпсів і картоплі фрі, то знайте, що причина криється саме в цьому. Хімічна речовина під назвою «акриламід» виділяється при термічній обробці багатих вуглеводами продуктів, до яких відноситься та ж картопля. Якщо бути точним, то саме при її надмірному обсмажуванні.

Шкідливість самої картоплі-фрі і чіпсів поки однозначно не доведено, а ось те, що в процесі їх готування, виділяється дана речовина, вчені знають точно.

Ультрафіолетові промені

При інтенсивному опроміненні, вони починають негативно впливати на клітини шкіри, провокуючи появу раку шкіри. А основні джерела ультрафіолету – солярій і звичайні сонячні промені. Причому, глобальне потепління тільки посилює цю проблему.

Ультрафіолет в солярії

Щоб залишатися в безпеці, від походів в солярій краще відмовитися зовсім, уникати сонця в полудень, носити капелюх, сонцезахисні окуляри і користуватися сонцезахисним кремом.

Азбест

Цей силікатний матеріал активно застосовується в будівництві. Він складається з міцних крихітних волокон, які і надають йому цінних властивостей. Але коли ці самі волокна потрапляють в легені або контактують з шкірою, проявляється канцерогенний ефект.

Особливо лякає той факт, що за останні роки відразу декілька виробників косметики відкликали з магазинів свої продукти через те, що в їх складі було знайдено азбест.

Формальдегід

Від меблів до деяких видів тканин в одязі – цей хімікат може зустрічатися в багатьох побутових речах. Наприклад, основна проблема меблів з ДСП якраз в тому, що виготовлятися вони можуть із застосуванням формальдегідних смол. А дослідження і зовсім показали, що остаточно він звідти випаровується тільки після 50 років використання.

Це вагомий аргумент, щоб купувати меблі з натурального дерева, яка хоч і дорожче, але зате безпечна для здоров’я. Як мінімум, потрібно щодня провітрювати квартиру, щоб повітря завжди оновлювався.

Дизельні вихлопи

Негативний вплив дизельного транспорту став настільки великим, що країни ЄС почали вводити обмеження на поширення цього виду транспорту по всій території Європи.

Дизельні вихлопи як канцероген

Таким машинам вже зараз заборонено в’їжджати в певні міста, автовиробники поступово відмовляються від їхнього виробництва, а в Норвегії і зовсім до 2025 року всі автомобілі повинні бути виключно електричними.

Уникайте тривалого перебування поряд з будь-якими видами дизельного транспорту – гази і сажа в їх вихлопах, є потужними канцерогенами.

Підведемо підсумки

Рівень небезпеки кожного з цих факторів відрізняється, і визначити безпечний поріг впливу – завдання непросте. Наприклад, сигарет краще уникати повністю, м’ясо в помірних кількостях, безумовно, буде корисним для організму. Але, краще урізноманітнити раціон іншими продуктами.

У будь-якому випадку, помірність у всьому – універсальна стратегія, яка ніколи не втратить актуальності. Ну і не забувайте регулярно обстежуватися, завжди краще вчасно діагностувати ніж потім заліковувати проблеми.

Редакція
Редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий