fbpx
Швейцарія, маленьке містечко

Чому в Швейцарії говорять на чотирьох мовах?

У Швейцарії чотири офіційні мови – німецька, італійська, французька та ретороманська. Як це сталося і чому немає єдиної «швейцарської» мови? Давайте розберемося детальніше.

У багатьох країнах мова розвивалася як інструмент об’єднання населення навколо ідеї національної ідентичності. Візьмемо, приміром, Іспанію і Каталонію. Протягом багатьох років Каталонія неодноразово піддавалася репресіям з боку уряду, який намагається придушити ідентичність регіону, розглядаючи її як загрозу національній єдності.

Однак в Швейцарії цього не сталося, тому що вона не схожа на інші європейські країни і пішла по зовсім іншому шляху. Замість цього Швейцарія утворилася в результаті доброї волі народу, це держава яка складається з 26 «кантонів» або адміністративних блоків, кожен з яких погоджується працювати і жити пліч-о-пліч один з одним. Швейцарія – це Willensnation, нація доброї волі.

У цьому сенсі Швейцарія – це скоріше федерація, ніж нація. Якщо заглянути в минуле, ці кантони були повністю суверенними державами, кожна зі своїми кордонами, арміями, звичаями і мовою.

Вивіска чотирма мовами

Крім часів Гельветичної республіки (1798-1803), в Швейцарії ніколи не було сильного централізованого уряду. Кантонам була дана можливість зберігати певний рівень контролю над внутрішніми справами. Це означало, що вони могли продовжувати говорити на своїх мовах, їм ніхто не намагався нав’язати єдину «швейцарську мову». Щоб зберегти мир, кожен кантон має можливість вибирати свої офіційні мови.

Краєвиди Швейцарії

Конкретні мови, на яких говорить кожен кантон, визначаються як географічними, так і культурними кордонами Швейцарії, а також впливом найближчих до них країн. На південь і через Альпи розмовляють італійською; на заході країни – французькою; німецькою говорять в центральній і східній частинах Швейцарії. На ретороманській в основному говорять на південному заході, в кантоні Граубюнден, де італійська і німецька також є офіційними мовами. Кантони Вале, Фрібург і Берн також офіційно двомовні, вони використовують французьку та німецьку мови.

Офіційні мови у Швейцарії

Самі швейцарці говорять, що існує невидима межа, яка розділяє франко- і німецькомовні частини Швейцарії. З обох сторін вона відома як Röstigraben, що буквально означає лінія Rösti (Rösti – це страва з картоплі, яку їдять на німецькій стороні, а на французькій – ні).

Якщо ви плануєте поїздку по кантонах Швейцарії, то не хвилюйтеся, тому що англійська мова широко поширена, вам не обов’язково в терміновому порядку ставати поліглотом. Проте, два-три розмовники можуть стати в нагоді в дорозі.

Дорога редакція
Дорога редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий