fbpx
Чому люди починають курити

Чому люди починають курити?

Спостерігаючи, як широко поширене куріння, як воно все більше і більше розповсюджується в суспільстві, багато хто з нас задається питанням: чому люди взагалі починають курити?

Дослідниками було виявлено велику кількість причин, які сприяють початку куріння і розвитку залежності від нікотину. Важливо розуміти, що мотиви початку куріння і його продовження можуть відрізнятися, тобто те, чому підліток викурив першу сигарету, і те, чому він продовжив курити і став залежним від нікотину в дорослому віці, є різними стимулами. Відповідно, це потребує різного ставлення фахівця.

Цікавість або нудьга

Концепція «пошуку нових відчуттів», яку висловив психолог М.Цукерман в 1971 р, описує характерне для багатьох людей прагнення до отримання нового досвіду, тобто цікавість. І, нарешті, молодь дуже чутлива до нудьги, і тому, після «нудних» уроків або довгого «неробства» увечері цілком зрозуміло виникає бажання покурити на перерві або в під’їзді.

Поведінка оточуючих

Яка стає зразком для кожної дитини в процесі її розвитку, адже відомо, що наслідування (копіювання) є одним із способів навчання. Звичайно, діти люблять повторювати за дорослими. Коли вони бачать батьків, які палять, педагогів, старших хлопців, їм, природно, хочеться повторити те, що з таким задоволенням роблять інші. Найбільш значима для дітей негативна роль, яку відіграють члени сім’ї, що курять.

Чому підлітки починають курити

Рекламна активність виробників сигарет

Вона є однією з важливих причин широкої поширеності куріння. Нові акції, яскрава реклама, цікаві призи, використання значущих для підлітків образів (свобода, сила, незалежність) сприймаються вельми привабливими і мають найбільший вплив саме на тінейджерів, незважаючи на те, що продаж сигарет неповнолітнім вважається протизаконним.

Економічні умови, політика держави і культурні традиції

На жаль, слід зазначити, що дуже часто куріння стає звичкою малоосвічених і малозабезпечених людей. Ліберальна політика держави щодо куріння і продажу тютюну сприяє його широкому поширенню в суспільстві. Розвиток куріння тісно пов’язаний і з установками батьків щодо тютюну, особливостями куріння, стилем виховання і взаємодії з дітьми.

Міфи про “користь” куріння

Важливими причинами того, що люди починають курити, є існуючі в суспільстві «міфи»: куріння корисно для роботи, воно полегшує втому, допомагає схуднути, «знімає» стрес.

Але короткочасний підйом сил, що спостерігається після викурювання сигарети і пов’язаний, з викидом активуючого нейромедіатора дофаміну в головному мозку, який швидко закінчується, що веде до зниження енергії.

Психологічні фактори

Сюди відносяться переконання і очікування людини, емоційні стани (депресія або тривога), а також певні риси особистості і поведінки (агресія, ризик, сором’язливість). У людей підвищується ризик зловживання тютюном, що викликає у більшості залежність, особливо в стані психологічного стресу, оскільки інші способи пристосуватися і пережити його є недоступними або неприйнятними.

Відсутність таких позитивних навичок адаптації, як здібностей до спілкування або розв’язання проблем, підвищує ризик розвитку залежності від нікотину.

Залежність від куріння

Переконання самої людини

У людини можуть бути певні переконання щодо самої себе: “Я зможу легко кинути палити, якщо захочу”. Крім того, є очікування щодо того, як вона буде відчувати себе після цигарки. Наприклад, якщо у когось перший досвід куріння привів до розслаблення, то ця людина може продовжувати очікувати цього відчуття, якщо навіть в дійсності останнім часом куріння викликає лише роздратування.

Негативні емоційні стани підвищують імовірність вживання нікотину, оскільки він може мати негативне («зняття стресу») і/або позитивне («підйом настрою») підкріплення. Такі особистісні риси, як прагнення до інтенсивних відчуттів обумовлюють більш високий ризик виникнення звички куріння.

Підведемо підсумки

Таким чином, причинами розвитку куріння і виникнення залежності від нікотину можуть бути різні соціальні, психологічні та біологічні фактори. Але в той же час виявлені і чинники, які захищають людину від цієї проблеми. Це негативне ставлення суспільства до куріння, підтримка друзів, відмова від куріння в сім’ї, впевненість в собі, стійкість до стресів і тиску ззовні, розвинені навички вирішення проблем і комунікації, а головне, бажання зберігати і зміцнювати своє здоров’я, адже навіть закуривши, завжди можна кинути.

Рекомендація для тих, хто не курить: «Краще не починай», а вже якщо й почав курити: «Кинути ніколи не рано».

Дорога редакція
Дорога редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий