fbpx
uk
Моделі сімейних стосунків в подружжя

7 типів сімейних взаємин, які впливають на розвиток нашої особистості

Психологи впевнені, що наш характер, поведінка і манера будувати взаємини, сильно залежать від того, в яких умовах і атмосфері росли ми самі. Підсвідомо, ми копіюємо модель стосунків і розподіл ролей в сім’ї, де нас виховували.

Доведено, що стосунки між батьками не тільки формують наші особистісні якості, а й впливають на те, яку модель ми вибираємо для побудови власної сім’ї. Психологи називають цей феномен теорією ментальних моделей.

Залежно від того, в якому кліматі людина росла, вона буде задоволена своїми сімейними стосунками в дорослому віці або ж навпаки – не задоволена. Ми переймаємо не тільки модель побудови сім’ї з дитинства, але і емоції, поведінку, світогляд і відчуття, притаманні тому чи іншому формату.

Розрізняють декілька основних моделей стосунків між подружжям у сім’ї.

1. Модель: дитина і дорослий

У такому союзі один з подружжя займає позицію нетямущого підлітка, який не звик брати на себе відповідальність, дотримуватися правил, виконувати обов’язки, самостійно приймати рішення. Він може дозволити собі капризи і легковажність, бунт, образи, небажання сприймати дійсність.

Інша ж людина змушена стати єдиним «дорослим» в цих стосунках, зваливши на себе всі важкі рішення, обов’язок забезпечувати сім’ю фінансово, надавати партнеру емоційну підтримку, вчити його і ділитися досвідом.

Подібну модель взаємовідносин можна спостерігати в нерівних по віку шлюбах, коли дружина набагато старша за чоловіка або ж навпаки.

2. Модель: диктатура

У сім’ях такого типу існує тільки одна головна особистість, яка встановлює правила для всіх домочадців. Саме диктатор диктує, як кому поводитися, що робити, на що витрачати гроші, як одягатися і з ким спілкуватися.

Цьому авторитету беззаперечно підкоряються всі члени сім’ї. Сімейний бюджет також знаходиться в його розпорядженні.

3. Модель: рятувальник-потопаючий

Подібна модель характерна для сімей, в яких один з подружжя має залежність (від наркотиків, алкоголю, азартних ігор, їжі). Всі сімейні ресурси (фінансові та емоційні) спрямовані на вирішення проблем, викликаних проблемою залежної людини.

Нещасливі стосунки

Гроші витрачаються на погашення її боргів, лікування, особливі потреби. Домочадці об’єднані однією спільною бідою і прагненням врятувати нещасного.

4. Модель: садо-мазо

Дуже часто в сім’ях один з подружжя навмисно чи несвідомо терпить різні види насильства. Це стосується не тільки жінок, а й чоловіків, оскільки насильство має різні форми: психологічне, сексуальне, фінансове та ін.

Якщо в дитинстві один з партнерів бачив, як в сім’ї батьків мало місце насильство, вони можуть копіювати модель поведінки жертви, обираючи для себе таку роль свідомо.

Таких прикладів безліч: дружина гнобить чоловіка і відбирає всі гроші, чоловік б’є дружину за проступки або через ревнощі, дружина задовольняє сексуальні потреби чоловіка навіть проти своєї волі і т. д. Врятувати таких жертв неможливо, поки вони самі не зважаться на такий крок.

5. Модель: друзі

Зі сторони ці сім’ї виглядають ідеально: чоловік і дружина розуміють один одного з півслова, мають спільні погляди на життя, схожі інтереси і захоплення. У цьому шлюбі є все, крім справжньої сексуальної пристрасті.

Модель взаємн - друзі

Таке подружжя можна розцінювати скоріше як брата і сестру, ніж закохану пару. Дружній шлюб може розпастися, як тільки хтось з партнерів відчує потяг до когось іншого.

6. Модель: вільні стосунки

Нерідко чоловік і дружина живуть по строго встановленим правилам, коли кожен з них має право на свободу, навіть у виборі сексуального партнера.

Модель вільних стосунків у парі

В цілому, їхній союз виглядає як повноцінна сім’я, яка веде спільний побут і виховує дітей, але при цьому у кожного є своє життя, на яке не має права зазіхати партнер.

7. Модель: партнери

До цієї моделі усвідомлено прагнуть майже всі подружні пари. У ній обоє рівноправні і готові підставити плече одне одному, розділити його ношу і обов’язки. Такий союз заснований на повному взаєморозумінні та повазі, але добитися цього в реальності непросто і вдається це далеко не всім.

Мабуть, правду кажуть, що корінь багатьох наших дорослих проблем криється в глибокому дитинстві. Тепер ви можете поглянути на свої сімейні відносини, з урахуванням знань про моделі і стилі виховання.

Можливо, це допоможе вам змінити свою поведінку і світогляд, а також манеру виховання власних дітей.

Редакція
Редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий