fbpx
Історичні памятки зруйновані війнами

7 видатних історичних пам’яток, зруйнованих під час воєнних конфліктів сучасності

Солдати гинуть в боях. Цивільні стають жертвами авіаударів. Цілі громади змушені покинути свої домівки і піти зі своїх земель. Війна має очевидні і жахливі людські жертви.

Але точно так само війни руйнують і культуру. В нашому і минулому столітті конфлікти призвели до руйнування багатьох історичних пам’яток по всьому світу. Близький Схід, напевне, прийняв на себе найбільший тягар цих руйнувань, але війни в Азії і Європі також завдали величезної шкоди нашому культурної спадку.

Незалежно від того чи були вони підірвані, розбиті авіаударами чи просто знесені, описані в цій статті історичні пам’ятки стали жертвами війни, і вже ніхто не зможе їх побачити в тому вигляді, в якому вони були створені.

1. Старе місто Сана (Ємен)

Місто Сана, Ємен

Старе місто Сана в Ємені, вперше було заселене 2500 років тому. Воно вирізняється красивими багатоповерховими будинками-вежами, побудованими з утрамбованої землі. Багато прикрашені білою гіпсовою ліпниною, ці прекрасні споруди, більшість з яких були побудовані XI століття, тисячами ховаються за частково збереженими міськими стінами цього району.

На піку свого розвитку ця древня частина єменської столиці представляла собою ідеальний лабіринт, що складається з мечетей, будинків і традиційних лазень. Але більша частина цього об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО була знищена в результаті авіаудару з боку Саудівської Аравії в вересні 2015 року. Цей інцидент стався в результаті триваючого конфлікту між альянсом сунітських мусульманських арабських держав і підтримуваним Іраном рухом хуситів. За деякими оцінками ця війна вже забрала 100 000 життів.

В результаті бомбардування були зруйновані цілі квартали, на їх місці залишилися купи уламків і пальм, зрешечених шрапнеллю. Оскільки війна в Ємені все ще триває, ще занадто рано говорити про можливе майбутнє цього історичного району.

2. Меморіальна церква кайзера Вільгельма (Берлін, Німеччина)

Церква кайзера Вільгельма в Берліні

Побудована в кінці 19 століття на честь першого імператора Німеччини, неоготична меморіальна церква кайзера Вільгельма розташована на Брайтшайдплац, площі, яка була центром Західного Берліна часів холодної війни.

Сьогодні церква оточена сучасними магазинами і офісами. І це не випадковість, адже в останні дні Другої світової війни більшість будівель по сусідству були знищені. І тільки храм залишився стояти.

Хоча вона і пережила бомбардування краще, ніж її сусіди, в квітні 1945 року церква перебувала в жахливому стані. Зараз частково зруйнованою залишається західна вежа. Жителі Берліна прозвали її «порожнистим зубом», оскільки це буквально оболонка без вмісту.

Нова церква, будівництво якої велося з 1959 по 1961 рік, включає в себе руїни будівлі 19 століття, а також нову вежу. Усередині сучасної восьмикутного будівлі прекрасне освітлення, світло проникає через сині вітражі, розташовані на кожній зі стін. Це місце залишається антивоєнним меморіалом – гірким свідоцтво сили миру і примирення.

3. Баміанські статуї Будди (Баміан, Афганістан)

Баміанські статуї Будди

Долина Баміан знаходиться в Афганістані, і внесена до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Колись вона була домом для двох гігантських статуй Будди. Створені близько 1500 років тому і розташовані всередині пари величезних куполоподібних арочних проходів, висічених в скелях, гігантські пам’ятники – один висотою 55 метрів, а інший 37 – вважалися найвищими зображеннями Будди в світі. Вони були частиною великого буддійського комплексу, що складається з сотень печер, монастирів і святинь, багато з яких були прикрашені місцевими монахами.

Все змінилося в березні 2001 року, коли таліби осквернили це місце, зруйнувавши статуї за допомогою вибухівки і артилерії. Розмір статуй був такий, що бойовикам знадобилися цілі тижні, щоб перетворити їх у величезні купи уламків.

Але хоча самих пам’ятників вже не існує, величезні ніші, в яких вони стояли, одна з яких, до речі, достатньо велика, щоб вмістити в себе Статую Свободи, все ще там. Зрідка місцева влада запускає потужний проектор вартістю 120 000 доларів, щоб спроектувати в більшу нішу тривимірне зображення того, як виглядав більший Будда.

На жаль, проектор спалює багато електрики, тому непрактичний для регулярного використання, адже в місті Баміан відсутнє постійне електропостачання.

4. Королівський оперний театр (Валлетта, Мальта)

Королівська опера на Мальті

Неокласичний Королівський оперний театр, спроектований англійським архітектором Едвардом Міддлтоном Баррі і відкритий для публіки в 1866 році, був однією з найкрасивіших будівель Валлетти. Але йому не пощастило.

Всього через сім років після відкриття під час репетиції опери Джузеппе Прівітера «La Vergine del Castello» спалахнула пожежа, яка завдала неймовірних збитків. На ремонт пішло чотири з половиною роки, до того ж треба було зібрати інвестицій в розмірі 4000 тодішніх британських фунтів, що еквівалентно більш ніж 300 000 доларів за сьогоднішніми мірками.

Хоча збиток від пожежі був значним, але це не зрівняється з руйнуваннями, завданими театру Люфтваффе, які напали увечері 7 квітня 1942 року. Пікіруючі бомбардувальники скинули бомби на Королівський оперний театр, перетворивши одну з найважливіших культурних будівель Мальти в руїни.

Після закінчення Другої світової війни було зроблено декілька спроб відновити його, але з різних причин жодна з них так і не увінчалася успіхом, залишивши лише зовнішні стіни будівлі нагадуванням тих негараздів, які випали на долю острова під час війни. З 2013 року руїни служать театром під відкритим небом – Пьяцца Театру-Ріял.

5. Храм Баала (Пальміра, Сирія)

Храм Баала в Сирії

Храм Баала, який часто називають найважливішим храмом Близького Сходу поряд з Баальбеком в Лівані, був побудований між 32 м роком до н.е. і другим століттям нашої ери. Протягом своєї довгої історії він служив спочатку місцем поклоніння семітського богу Баалу, потім перетворився в християнську церкву, а згодом і в мечеть.

Хоча древній храм був зруйнований, він продовжував викликати трепет. Це була прямокутна білокам’яна споруда, що поєднує давню близькосхідну і греко-римську архітектуру. Вона знаходилася в самому центрі широкого двору святилища з колонами, який видно з пустелі на околиці Пальміри, одного з найстаріших міст Сирії.

Але в кінці серпня 2015 року ООН повідомила, що велика частина цього об’єкта, включаючи головний будинок храму, була зруйнована Ісламською державою в результаті цілеспрямованої атаки на об’єкти культурної спадщини Сирії. Від Храму Баала залишилося всього декілька колон.

6. Соборна мечеть ан-Нурі (Мосул, Ірак)

Мечеть ан-Нурі в Іраку

Соборна мечеть ан-Нурі, що входить до складу Старого міста Мосула, була зведена в 1172 році. Хоча в 1511 році вона була капітально відремонтована, одна з її оригінальних рис – характерний похилий мінарет, прозваний аль-Хадба (або «горбань»), все ще стоїть вісім століть по тому.

Мосул, одне з найбільших і найважливіших в культурному відношенні міст Іраку, в останні роки сильно постраждало від рук Ісламської держави. У 2015 році група бойовиків знищила близько третини стародавніх артефактів, що зберігаються в музеї Мосула, в тому числі 3000-річну статую лева з храму Іштар в Німруді.

Але для оточеного міста з’явилася надія. Почалися роботи з відновлення Великої мечеті, частково завдяки пожертві в розмірі 50 мільйонів доларів з ОАЕ. А ще недавно на 3D-принтері була створена копія статуї лева. Це було зроблено в рамках проекту Google в області цифрового мистецтва і культури. Зараз лев виставлений в лондонському Імперському військовому музеї, і на нього можна подивитися в мережі.

7. Храм Айн Дара (Афрін, Сирія)

Храм Айн Дара
Храм Айн Дара в Сирії, фото 2

Побудований близько 1300 до н.е., Айн-Дара являє собою велике релігійне святилище, прикрашене слідами, висіченими на древніх каменях. Вони в три рази більші від людської стопи і являють собою сліди бога або богині.

Айн-Дара, один з об’єктів спадщини Сирії, де найчастіше проводяться розкопки. Він також примітний своєю схожістю з Храмом Соломона, першим єврейським храмом в Єрусалимі згідно біблійній Книзі царів.

Комплекс був створений в залізну епоху, проте, в січні 2018 року він був сильно пошкоджений в результаті турецького авіаудару по утримуваному курдами анклаву на південь від міста Афрін. Під час нападу було зруйновано більше половини головного храму, включаючи багато кам’яних скульптур левів і сфінксів, що оточували це місце.

Дорога редакція
Дорога редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий