fbpx
Залежність від Facebook

Фейсбучна реальність

Facebook – прекрасне місце для тих, хто хоче знайти однодумців, виговоритись чи привернути до себе увагу. Достатньо декілька разів лайкнути те, що тобі подобається, залишити десь коментар і запостити щось самому – і от в тебе вже повна стрічка контенту, над яким можна залипати годинами.

Алгоритми соціальної мережі мають в своїй основі простий і геніальний принцип – показувати кожній людині те, що відповідає її інтересам.

Але це створює небезпечний ефект підміни реальності. Заміни світу справжнього – на світ фейсбучних алгоритмів. Коли віртуальна симуляція дії, здається цілком достойною альтернативою цій самій дії.

Для чого ходити на мітинги, якщо вже начепив стрічку на аватарку? Справедливість обов’язково восторжествує – ти ж півгодини потратив на холівари в коментах! І он скільки твоїх однодумців щедро відсипає лайків під постом, з проханням проголосувати за чергову петицію чи громадський проект. Самому авторизуватися і голосувати вже точно не треба, там всього то 200 голосів потрібно, а лайків вже он з п’ятсот. Хтось це точно зробить за тебе.

От тільки реальний світ живе за іншими правилами. Щоб змінювати дійсність треба виходити на площу – у Facebook тебе ніхто не почує.

Причому інтереси юзера гіперболізуються, і ось йому вже здається, що весь світ його підтримує. Якщо ти затятий лівак-соціаліст, Facebook з радістю переконає тебе, що навколо також одні лише послідовники ідей Маркса. Патріот і волонтер? Прекрасно – глянь у стрічку, вас переконлива більшість!

А фанатам мемасів і смішних відосиків турбуватися взагалі нема про що – контенту, якого підсуне їм творіння Цукерберга, вистачить не на одне життя.

Які б пости не підсовувала вам соціальна мережа в стрічці, ви повинні чітко зрозуміти одну важливу річ – Facebook це всього лише дзеркало. І те, що ви в ньому бачите, є ні чим іншим, ніж вашим відображенням. Візуалізацією ваших вподобань.

Тільки треба пам’ятати, що це комфортна липка павутина, яка врешті-решт зімкнеться в кокон, з якого буде по-справжньому важко вибратися.

Тому найкращий спосіб не втратити зв’язок з реальністю – контролювати кількість часу, який ви проводите в соціальній мережі. Починаючи з того, щоб не «залипати» в стрічці без явної потреби, і закінчуючи тим, щоб просто відключити нотифікації.

В епоху всемогутніх алгоритмів, у кожного нас все ще залишається одна велика перевага – можливість самому вирішувати, матимуть вони доступ до нашої уваги чи ні. Бо Facebook управляє вашою реальністю рівно до того моменту, поки ви просто не заблокуєте екран.

Volodymyr Fedorychak
Volodymyr Fedorychak
Поміркований перфекціоніст, зі специфічним почуттям гумору. Фанат Civilization, Apple і творчості Стівена Кінга.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий