fbpx
uk
Менталітет краба

Ефект відра з крабами: як оточення може тягнути вас вниз

Існує такий цікавий термін, який називається «менталітет краба» (сrab mentality) або «ефект відра з крабами» (crabs in a bucket). Використовується він для опису недалекого, егоїстичного мислення, характерного для певної спільноти людей, що в підсумку шкодить не тільки окремим його членам, а всій цій спільноті в цілому.

В основі даної метафори лежить реальна особливість поведінки ракоподібних. Суть в тому, що якщо зловити краба і посадити його у відро, то в більшості випадків, завдяки чіпким і шорстким клешням, він швидше за все без особливих проблем з нього вибереться. А ось якщо їх там буде багато, вони починають чіплятися один за одного клешнями, заважаючи один одному вибратися, і в підсумку всі разом залишаються в пастці.

Якщо спроектувати ситуацію на поведінку людини, то ефект відра з крабами проявляється в тому, що маргінальна більшість починає заздрити, засуджувати і всіляко заважати подальшому просуванню більш успішних людей. Причому, так поводитися можуть навіть хороші друзі, оскільки менталітет краба проявляється часто на підсвідомому рівні.

Ось декілька прикладів з реального життя:

  • ви хочете зробити ремонт в квартирі, але родичі запевняють вас, що в цьому немає необхідності, адже більшість таким не переймається;
  • ви вирішили вивчити англійську, але люди, які самі його не знають, не забувають зайвий нагадати, що 90% населення якось і без цього живуть;
  • збираєтеся відкрити бізнес? Чекайте що всі, кому не лінь, будуть вас від цієї затії відмовляти, наводячи різні аргументи, чому вам цього не варто робити.
Пример эффекта ведра с крабами в действии

Це зовсім не означає, що в такій ситуації люди бажають вам зла. Швидше за все, ви просто починаєте втілювати в життя те, про що вони самі мріяли, і психологічно для них це неприємно. Як захисна реакція і спрацьовує «менталітет краба».

Тому завжди потрібно пам’ятати: якою б важливою не була для вас думка інших людей, саме ваші власні бажання повинні бути ключовим аргументом при прийнятті рішень. Так що якщо розумієте, що опинилися на «дні відра» – вибирайтеся з нього самі, і тягніть з собою доверху друзів!

Редакція
Редакція
Трансформуємо каву і натхнення в тексти, і віримо в те, що все буде добре.
Цікаве по темі:
Добавить комментарий